Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Gezdi, Gördü, Deneyimledi, Öğrendi
Date Added: 22 Kasım 2019, 16:22
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 16:25

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri, bölüm başkanı Yrd.Doç.Dr. Nuran Öze organizasyonunda akademik eğitimi sahaya taşıyarak, teori ile pratiği bir arada yaşamak için kamış kullanarak müzik aletleri üreten Atelier Kabuk’a bir eğitim gezisi gerçekleştirdi. Bölüm hocalarından öğretim görevlisi Ufuk Altunç da geziye eşlik etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Lefkoşa’da Surlar içi Belediye Pazarı (Bandabuliya) içerisinde bulunan “Atelier Kabuk” direktörü Yena Hacışevki kendilerini şu şekilde tanımladı:

“Empati kurmayı, anlayış geliştirmeyi, saygıyı, disiplini, konstantrasyonu, koordinasyonu ve kişisel alanı korumayı öğretmeye çalışıyoruz”
“Biz atölyemizde el yapımı flütler yapıyoruz, flütlerimizin her biri kendine özgü bir desene ve nota düzenine sahiptir. Geleneksel flütlerin yanı sıra, çeşitli üfleme stillerine sahip deneysel flütler de üretilmektedir. Bu flütlerin bazılarına aşk flütü adını verdik. Kolye şeklinde boyuna asılarak taşıanbilir flütlerimiz de mevcuttur. Aşk flütü’nü çalarken empati kurmayı, anlayış geliştirmeyi, dinlemenin önemini, uyumu, cesaretli olmayı, adaptasyonu, sabrı, saygıyı, disiplini, konstantrasyonu, koordinasyonu ve kişisel alanı korumayı öğretmeye çalışıyoruz” dedi.

Atelier Kabuk’un sahibi Yena Hacışevki, nezih ve huzur verici bir atmosfere sahip olan işletmesinde el emeği ile ürettikleri harika ürünleri ve müzik ile iletişimi birleştirdiği felsefesini öğrencilerle paylaştı. Geleceğin iletişimcileri de teoride öğrendikleri bilgileri hayat içerisinde nasıl harmanlayacakları ve yaşamlarına nasıl yansıtacakları ile ilgi harika bir deneyim yaşadılar.

“Etkinlikte, kişisel alan, bireysellik, birliktelik ve senkronizasyonun değeri irdelendi”
Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze “Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü olarak Atelier Kabuk’a“İletişim ve Müzik” temalı gerçekleştirdiğimiz eğitim gezimizden çok keyif aldık, eğlenirken öğrendik, ufkumuzu açtık. Göz teması ve fiziksel temasın kişilerarası ilişkilerdeki öneminin hatırlatıldığı uygulamalı etkinlikte, kişisel alan, bireysellik, birliktelik ve senkronizasyonun değeri irdelendi. Müzik ile iletişimin yeniden kurulmasını ve ilişkileri beslemesi anlamındaki etkisi inanılmazdı” dedi.

Farklı zaman dilimlerinde iletişim ve kişisel gelişim konularında gerçekleştirdikleri etkinliklerin de her biri kendine özgü desene ve nota düzenine sahip, farklı üfleme stilleri olan hatta boynunuza kolye olarak dahi asabileceğiniz el yapımı flütleri ile müziğin ahengini iletişimin birleştirici ruhuyla eşleştirerek kişiler arasında koordinasyon ve denge yaratma çalışması ile öğrencileri etkilediği belirtildi.