Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 11 Temmuz Basın Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı

Also available in: English

Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2019, Perşembe, 16:46
Son düzenleme: 11 Temmuz 2019, Perşembe, 16:46

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi 11 Temmuz Basın Günü Nedeniyle Mesaj Yayımladı
Toplumsal mücadelemizin önemli aktörlerinden biri olan Kıbrıs Türk Basını, İngiliz sömürge yönetiminde ilk Türkçe gazete olarak yayın hayatına başlayan Saded’in 11 Temmuz 1889 tarihli ilk yayınından bu yana, aynı kararlılıkla görev ifa etmektedir.

Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin geliştirilmesi açısından büyük katkısı olan basının; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de farklı görüş ve değişik bakış açıları ile gelişmesi oldukça önemlidir. Bir ülkede özgür toplum için, özgür basın olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kıbrıs Türk Basını’nın İngiliz sömürge yönetiminde başlayan bu zorlu sınavı, değişik mücadele süreçlerinde Kıbrıs Türk toplumunun farklı mecralarda varlığını, motivasyonunu ve birlikteliğini sağlayan önemli aktörlerden biri olmuştur.

Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde oldukça zor koşullarda icra edilen gazetecilik mesleği; gecesi gündüzü, yazı kışı olmayan, zaman zaman insani koşulların üzerinde çaba gerektiren zor bir meslektir. Meslek çalışanlarının çalışma şartlarının iyleştirilmesi, özgür ve tarafsız haber üretme koşullarının sağlanması toplumun; doğru, güvenilir ve tarafsız haber alma hakkının da gereğidir.

Özgür toplum için özgür basının şart olduğu bilinci ile 1889’dan günümüze meslek ilkelerine ve etik değerlere bağlılıkla, toplumsal faydayı kişisel ve kurumsal çıkarların üzerinde tutarak görev ifa eden tüm basın camiasının gününü yürekten kutlarız. Ayrıca basın kurumalarında görev üstlenmek üzere eğitim alan tüm İletişim Fakültesi öğrencilerimize de seçtikleri bu meşakkatli görevde başarılar dileriz.

Doç. Dr. Fevzi Kasap
YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Yrd.
Radyo, TV ve Sinema Bölüm Başkanı