YDÜ İle Yale Üniversitesi İşbirliğinde Düzenlenen 1. Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Konferansı Tamamlandı
Eklenme Tarihi: 08 Ekim 2017, 18:07
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:55

Yakın Doğu Üniversitesi ile Yale Üniversitesi’nin Ortaklaşa Düzenlediği ve iki gün Süren Konferans Her İki Üniversitenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinin Katılımıyla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Gerçekleşti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, konferansın birinci gününde Yale Üniversitesi’ni temsilen etkinliğe katılan öğretim üyeleri Dr. Gülden Menderes, Doç. Dr. Dan – Arin Silasi, Patoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Prof. Dr. Pei Hui, Riskli Gebelik Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Michelle Silasi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nı temsilen Yrd. Doç. Dr. Barış Kaya’nın sunumlarına yer verildiği belirtildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğumla İlgili başta Laparaskopik ve Robotik Ameliyatlar Olmak Üzere Birçok Konu Ele Alındı
Yale Üniversitesi öğretim üyeleri sunumlarında rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve over kanserlerdeki laparaskopik ve robotik tedavi yöntemleri, laparaskopik ve robotik yöntemlerin açık ameliyatlara olan üstünlükleri, hastaya ve ameliyatı yapan cerraha olan avantajları, rahim kanserinin laparaskopik ve robotik yöntemle pelvik ve paraaortik lenf bezlerinin alınması yöntemiyle evrelenmesi, son yıllarda önem kazanan sentinel lenf bezlerinin örneklenmesi ve rahim kanserindeki yeri, bu yöntemde kullanılan metilen mavisi ve indosiyani boyalarının karşılaştırması, jinekolojik patolojide uygulanan en son yöntemler, patolojik örneklerin hastaya ait olduğunu gösteren genetik etiketlemeleri konularına yer verirken, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Kaya ise ve doğum sonrası yaşanan kanamaları durdurmada kullanılan rahim koruyucu yöntemler ve Bakri balon uygulaması hakkında bilgi verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Toplantısı’nın ikinci gününde ise, jinekolojik kanserlerde laparaskopik ve robotik ameliyatların video gösterimleri ile anlatımları yapılırken, aynı zamanda bu ameliyatlar sırasında gerçekleşebilecek komplikasyonların yönetimi ile birlikte teknik konular ele alındı.


Hedef Uluslararası Etkinliklerin Sürekliliğini Arttırmak
Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Toplantısı’na sunumu ile katılan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Kaya, toplantı fikrinin Amerika’daki bir eğitimde, Yale Üniversitesi öğretim üyesi olan Kıbrıslı Türk Dr. Gülderen Menderes ile tanışmasıyla birlikte doğduğunu belirtti.  Bu tür işbirliklerinin sürekliliğinin sağlanması gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Barış Kaya, uluslararası etkinliklerin devamını getirme fikrinde olduklarını belirtti. Toplantıya yoğun ilgi gösteren Tıp Fakültesi öğrencilerinin de Amerika’daki eğitim ile ilgili Yale Üniversitesi öğretim üyelerine birçok soru sorduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Barış Kaya, Yale Üniversitesi öğretim üyelerinin ise Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsünü ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ni çok beğendiklerini ifade etti.