Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 11:23
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:08
Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı

Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında akademik işbirliğini sağlamak amacıyla bir protokol imzalandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında bilim, kültür ve sanat dalları ile tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, ortak bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak, her düzeyde öğrenci ve öğretim üyesi değişimi yapmak, ortak bilimsel ve teknik geziler, sportif faaliyetler ve bilimsel toplantılar düzenlemek, her iki üniversiteyi uygun şekilde tanıtıcı faaliyetler yapmak konularında ikili anlaşma imzalandığı bildirildi. Protokol, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN ve Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali YÜKSELEN tarafından imzalandı.

Törende, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL, YDÜ Kurucu Rektör Yardımcısı Tümer GARİP, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali YÜKSELEN, LAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Özgür FARUK, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, YDÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol BEKTAŞ, Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU, Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ hazır bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı


Tüm Eğitim-Öğretim Alanlarında Ortak Araştırmalar, Projeler ve Yayınlar Yapılacak…
Yakın Doğu Üniversitesi Köşkünde gerçekleşen ve akademik anlamda sınırları çizmek maksadıyla imzalanan protokol uyarınca her iki üniversite bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak; her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacaklar.

Üniversiteler Arasında Öğretim Üyesi ve Öğrenci Değişimi Olacak…
Yapılan anlaşmada her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi yapabileceği belirtildi.

Ortak Sempozyumlar, Kongreler ve Tanıtıma Yönelik Etkinlikler Düzenlenecek…
Yapılan anlaşma gereğince her iki üniversite kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ortak faaliyetlerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi Arasında Akademik İşbirliği Protokolü İmzalandı


Prof. Dr. Ümit Hassan: “İki Üniversite de Birbirine ve Kıbrıs Toplumuna Büyük Katkılar Koyacaktır."
Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, akademik protokol töreninde yaptığı konuşmada, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali YÜKSELEN'e "Artık alışılmışın ötesinde gerçek bir tutumu, bir işbirliğini yeni bir dinamizme kazandırmak, KKTC’ye, eğitim-öğretim hayatına ve onun arkasındaki sosyal uzantılara yeni birliktelik azmi aşılamak için vesile olduğunu belirterek, anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını diledi. İki taraf da birbirine ve Kıbrıs toplumuna büyük katkılar koyacaktır. İmzaladığımız bu protokolün iki üniversiteye de hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen; " Bu Sadece İki Üniversite İçin Değil, KKTC Yüksek Öğrenimi İçinde Önemli Bir Gün"
İmza töreninde konuşan Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali YÜKSELEN, "KKTC söylendiği gibi bir eğitim adası. Bu çerçevede üniversitelerimiz arasındaki işbirliğinin bu gün resmiyete dökülmesi bizim içinde gerçekten özel bir önem arz etmektedir. 25 yılı aşkın sürelik Lefke Avrupa Üniversitesi'nin kuruluş seyahatinde gerçekten önemli bir nokta, bir mihenk taşı niteliğinde bugün bizim için. Bu sadece iki üniversite için değil KKTC Yüksek Öğrenimi içinde önemli bir gündü. Bu vesileyle emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim ve iki üniversite için hayırlı olmasını dilerim"

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektör ve Heyeti Onuruna YDÜ Köşkünde Yemek
İşbirliği protokol imza töreninin sonunda çekilen anı fotoğrafının ardından Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali YÜKSELEN ve heyeti onuruna YDÜ Köşkünde yemek verdi.