Yakın Doğu Üniversitesi ile Kosova AAB Üniversitesi’nden Priştine’de Ortak Konferans
Date Added: 10 Mayıs 2017, 13:29
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 10:38

Kosova Cumhuriyetinde, Yakın Doğu Üniversitesi ile Kosova’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Priştine AAB Üniversitesi, ortak düzenledikleri 7. "Dünya Eğitim Teknolojileri" ve "Bilgisayar Bilimleri" Konferansları yoğun bir katılım ve başarıyla tamamlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, konferansa; Türkiye, Avustralya, Amerika, İngiltere, İsrail, Rusya, Arnavutluk, Makedonya, Rusya, Bulgaristan, İran başta olmak üzere 22 farklı ülkeden katılımcı katılarak 100 ‘ün üzerinde bildiri sunulduğu belirtildi.

Konferansın açılış töreninde Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Prof. Dr. Arsim BAJRAMI, AAB Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Shemsedin VEHAPİ, Albanian Bilim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Shpresa HOXHA ve Yakın Doğu Üniversitesini temsilen Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU birer konuşma gerçekleştirdiler. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti’nin konferans ve organizasyona yönelik güzel dilekleri ve başarı mesajları okundu.

Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Arsim BAJRAMİ yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen organizasyonu çok takdir ettiğini ve bu tür organizasyonların sadece üniversite için değil ülkenin gelişmişlik seviyesinin ve bilimsel çalışma standartlarının da yükselmesi için önemli bir etken olduğunu vurguladı. Gerçekleştirmiş oldukları bu önemli başarıdan dolayı AAB Üniversitesi ve bu önemli işbirliğinden dolayı Yakın Doğu Üniversitesini kutladı. Bunun yanında bu tür organizasyonlar sayesinde Kosovanın bölgedeki ülkeler arasında eğitim alanında öncülük edebilecek düzeye gelebileceğini belirtti ve en çok ihtiyaç duydukları alanlardan birinin de eğitim olduğunu vurguladı.

Daha sonra ise Prof. Dr. UZUNBOYLU, organizayona ve konferansa katkılarından dolayı Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Prof. Dr. Arsim BAJRAMI’ye teşekkürlerini ileten plaketi takdim etti.

Konferans’ta Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’ öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Sezer KANBUL, Yrd. Doç. Dr. Vasfi TUĞAN, Dr. Emrah SOYKAN, Uz. Başak BAĞLAMA, Uz. Abdulselam TANIŞMAN, Uz. Rahme UYGARER, Uz. Gülen UYGARER, Öğr. Gör. Emine KOŞUCU, Öğr. Gör.  Semih ÇALIŞKAN, Öğr. Gör.  Pelin GÜR, Öğr. Gör. Başak ESER, Öğr. Gör. Sibel SÜZEK, Öğr. Gör. Hasan HÜSEYIN ÖZER bildirilerini başarı ile sunarak katılımcıların takdirini ve ilgisini çekmişlerdir.