Yakın Doğu Üniversitesi ile KKTC Bilişim Derneği Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2016, 10:04
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:00

Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölümü ile KKTC Bilişim Derneği arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Sanayi ile akademik camianın ortaklaşa çalışmalar yapmasının amaçlandığı protokol, Yakın Doğu Üniversitesi’nde imzalandı. Protokole Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nadire Çavuş ile KKTC Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Yılmaz imza attı.


8 Mart-14 Mart haftasının Bilim ve Teknoloji haftası olarak bilinmesi dolayısıyla işbirliği protokolünün bu haftada imzalanmasının manidar olduğuna ve protokolün temel amacının ortak bilimsel etkinlikler organize etmek, ortak AR-GE çalışmaları yapmak, toplumun teknoloji ve bilişim alanında bilinçlenmesine yardımcı olmak, endüstri ile eğitim sektörünün birlikte hareket etmesine olanak sağlamak olduğuna dikkat çekildi.

Doç. Dr. Nadire Çavuş Protokole ilişkin yaptığı açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Enformatik Bölümü çatısı altında gerek öğrencilerin gerekse de öğretim elemanlarının yapmış olduğu bilimsel araştırmaların sonuçlarından Bilişim Derneği aracılığı ile Bilişim sektöründe çalışan kuruluşların haberdar olması için çalışmalar yapmak. Ayrıca, Bilgisayar Enformatik Bölümü ile Bilişim Derneği üyelerinin işbirliğini sağlamak, ortak projeler geliştirilmesi için uygun ortamların hazırlanmasına katkı koymak, tarafların karşılıklı olarak bilimsel deneyimlerini birbirlerine aktarmalarına imkan sağlayacak organizasyonlar düzenlemek ve KKTC'de bilişim ve teknoloji alanındaki yeniliklerin yakından takip edilip geliştirilmesine katkı koymak protokolün ana amaçları arasındadır dedi.


Doç. Dr. Nadire Çavuş, Bilgisayar Enformatik Bölümü öğrencilerinin Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde edindiği teorik bilgiyi ilgili sektörde staj yaparak uygulama şansına sahip olmasına aracılık edecek olan Bilişim Derneği, aynı zamanda bilişim sektörüne Bölüm mezunlarını tanıma fırsatı sağlayarak sektörün en büyük sorunlarından olan kalifiye eleman bulma konusunda sektöre kolaylık sağlayacağını belirtti.

Protokol İki Yıllık Bir Dönemi Kapsamakta ve 6 Ana Maddeden Oluşmaktadır;
(1) Ortak bilimsel etkinlikler (sempozyum, kongre, kurultay, çalıştay vs) düzenleme; (2) Meslekiçi eğitim faaliyetleri konusunda işbirliği; (3) Bilimsel ve teknik yayınların sonuçlarının paylaşımı; (4) Teknik mevzuat çalışmaları; (5) Ortak mesleki bilgi paylaşımı ve (6) Öğrenci stajları konusunda karşılıklı işbirliği.

Doç. Dr. Nadire Çavuş  son olarak Yakın Doğu Üniversitesi’nin Bilim ve Teknolojiye verdiği önemin bilinci ile bilimsel çalışmalar yürüten Bilgisayar Enformatik Bölümü öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin Bilişim Derneği bünyesinde teknik çalışmalar yürüten üyeler ile işbirliğini kapsayan protokolünün tüm Kıbrıs halkına fayda getireceğine olan inanç ile çalışmaların yürütüleceğini vurguladı.

Haberin Videosu