Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencileri Cumhuriyet Meclisine Araştırma Ziyareti Gerçekleştirdi…
Eklenme Tarihi: 09 Haziran 2019, 13:27
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:25

Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümleri öğrencileri, “Uluslararası Kurumlar ve Örgütler” dersi kapsamında alan çalışması düzenleyerek KKTC Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, yürütülen alan araştırması kapsamında öğrenciler, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’a nezaket ziyaretinde bulunarak, Meclis’in işleyişini ve faaliyetlerini yakından incelediler. Meclis Dış İlişkiler ve Protokol Müdürü Yasa Yeşilada, öğrencilerle Avrupa Konseyi, örgütün üyeleri, işleyişi ve Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin Konsey’deki temsiliyetine yönelik bir de fikir teatisi gerçekleştirdi.


Meclis Başkanı Uluçay Öğrenciler ile Sohbet Ederek Sorularını Yanıtladı…
Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da öğrencileri kabul eden Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yaptığı konuşmada, ülkenin önemli gelişim alanlarından birinin üniversiteler olduğuna vurgu yaparak, öğrencilerin eğitiminin yanısıra ülkeyi bu vesilesiyle tanıyor olmalarının son derece önemli olduğunu ifade etti. Öğrencilerin ülkemizde bulundukları sürede; hem siyasi, hem de kültürel yönden edindikleri bilgilerin, daha sonraki süreçlerde onları aslında bir nevi ülkenin temsilcisi durumuna getirdiğine işaret eden Uluçay, devleti yönetenler olarak kendilerinin de öğrencilerin ülkede bulundukları süre içerisinde ihtiyaçlarına cevap verecek çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Alan Çalışmalarına Önem Veriliyor…
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü, gerçekleştirilen alan çalışması ile ülkemizin yasama organı, parlamentonun işleyişini bizzat yerinde gözlemlemenin öğrencilerin hafızlarında kalıcı olacağına işaret ederek, onlara yeni öğrenim yönetimi ve araçları kazandırdığını söyledi. Doç. Dr. Köprülü, “Öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal bilgileri örneğin siyasal sistemler, devlet teorileri, uyuşmazlıkların çözümü, seçim yasaları, demokrasi modelleri ve dış politika gibi alanlarda elde ettikleri altyapının fiilen nasıl işlediğine ilişkin gözlem yapmak amacı ile bu gibi kamu kurum ve kuruluşlarına nezaket ziyaretleri yaparak saha çalışması yürütmeye önem veriyoruz” dedi.

Disiplinler arası Yürütülen Eğitim Uygulamaları…
Alan çalışmasına ilişkin görüşlerini aktaran İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Zihni Eyüpoğlu ise, disiplinerarası bir eğitim anlayışı ile yürütülen bu tür saha çalışmalarını desteklendiğini vurgulayarak bu sayede Fakülte öğrencilerinin kamu kurum ve kuruluşlarını yakından tanıma ve böylelikle diyaloğa teşvik eden platformlarda sorun çözme yeteneklerini geliştirme olanağı bulduklarını ifade etti.