Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Yaşam Destek ve Acil Müdahale Sempozyumu Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2017, 13:07
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:57

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Türkiye Paramedik Derneği İşbirliğinde, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi ve Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Ekipleri ve Öğrencilerine Yönelik Yaşam Destek ve Acil Müdahale Sempozyumu Düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uzm. Dr. Emel ERKUŞ SİRKECİ başkanlığındaki sempozyumun 2 oturum şeklinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 153 Acil Servis doktorları ile Türkiye Paramedik Derneği’nden eğitmenlerin birlikte gerçekleştirdiği sempozyuma KKTC genelindeki diğer üniversite ve sağlık kurumlarından da katılım oldu. Sempozyumun ilk oturumunda Hastane Öncesi Triaj (Prm. Hasan YURTSEVEN), Hastane Öncesi Temel Yaşam Desteği (Prm. Tarık BALCI) ve İleri Yaşam Desteği (Uzm. Dr. Emel ERKUŞ SİRKECİ) konulu sunumlar gerçekleştirilirken, ikinci oturumda, Özel Durumlarda Kardiyak Arrest (Uzm. Tarık Balcı), Aritmi Yönetimi (Dr. Hikmet Neşe ERGÜN), Acil Damar Yolu Açma Teknikleri (Hemşire Nuri DOLKANOV) sunumları yapıldı. Sunumların ardından oluşturulan 4 beceri istasyonunda, katılımcılar eğitmenler eşliğinde uygulama yapma imkanı buldu. Beceri istasyonlarında yapılan uygulamalarda başarılı olan katılımcılara başarı belgesi takdim edilirken, sempozyuma katılan tüm katılımcılara katılım belgesi verildi.

Başkanlığını Uzm. Dr. Emel ERKUŞ SİRKECİ’nin yaptığı sempozyumun düzenleme komitesinde, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Sevim ERKMEN, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Özgür SİRKECİ, Yakın Doğu Üniversitesi Ezcacılık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. İlker Gelişen, Paramedik Derneği Yetkilileri Prm. Tarık Balcı, Prm. Hasan YURTSEVEN ve Prm. Yusuf HOZMAN yer aldı.

179 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen sempozyumla ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uzm. Dr. Emel ERKUŞ SİRKECİ, katılımcılara acil müdahalede anında yapılması gerekenlerin, gerek sunumlarla, gerekse uygulamalı eğitimlerle ayrıntılı bir şekilde aktarıldığını ifade etti. Sempozyuma ilginin yoğun olduğunu da belirten Uzm. Dr. Emel ERKUŞ SİRKECİ, acil sağlık hizmetleri ile ilgili sempozyumları gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Haberin Videosu