Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Kanser Türleri İçinde Ender Görülen Bademcik Tümörü Ameliyatı Gerçekleşti
Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2016, 15:47
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 10:33

- Bademcik Büyümelerine Dikkat!
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, İlaç Tedavisine Cevap Vermeyen Bademcik İltihaplarında ve Bademcik Büyüklüklerinin Birbirinden Farklı Olduğu Durumlarda Tümörlerin Mutlaka Akılda Tutulması Gerektiğini Söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Bir süre önce Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Polikliniği’ne, bademcik iltihabı kaynaklı boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayeti ile gelen, ön muayene sonrası uygulanan antibiyotik tedavisinde direnç ile karşılaşılan orta yaşlardaki erkek hastaya, hastalığının tanısının konulabilmesi için bademcik ameliyatı önerildi. Ameliyatın planlandığı gün bademcik iltihabı tekrar şiddetlenen hasta, iltihabın aktif olarak devam etmesine rağmen “Hot Tonsillektomi” tekniğiyle ameliyata alındı. Bademciklerden birinin diğerine göre daha büyük ve ileri derecede iltihaplı olduğunun gözlemlendiği operasyon sonrasında gerçekleştirilen patolojik incelemelerin ardından, “Bademcik Kanseri” tanısı konuldu. Hasta 1 hafta içinde kanser tedavisi için yeniden ameliyata alındı. Yaklaşık 12 saat süren ameliyatta, hastanın boyun bölgesindeki kanserli dokular ve bademcik çevresi, dil kökü bölgesi, gırtlak giriş bölümleri, yutak bölgesinin çene kemiğine kadar olan yan bölgeleri temizlendi. Operasyon sonrası 11. gün ağız yoluyla normal şekilde beslenir hale gelen hasta taburcu edildi.

Operasyon sonrası durumu, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz, Radyasyon Onkolojisi ve Medikal Onkoloji Anabilim Dalları tarafından birlikte değerlendirilen hasta için radyoterapi ve kemoterapi tedavisi planlandı.

İlaç Tedavisine Direnç Gösteren Bademcik İltihaplarında Bademcik Tümörü İhtimali Akılda Bulundurulmalıdır
İlaç tedavisine direnç gösteren bademcik iltihaplarında bademcik tümörleri akla gelmelidir. İltihaplanmadığı sürece ağrısı olmayan bu tip hastalıkların en belirgin özelliği, bademciklerden birinin, diğerine göre daha büyük olmasıdır. Tümörlü bademcik giderek büyümeye devam ederken, boyun bölgesinde de giderek büyüyen bezeler oluşturmaktadır. Tümörlü bademciklerin iltihaplanması daha kolay olurken, antibiyotik tedavisine de daha az cevap vermektedir.

Son derece nadir görülen bademcik tümörlerinin, tüm kanserler içinde görülme oranı 10,000 kanser olgusunda 1-2 kadardır. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen bademcik kanseri ameliyatı ise Kıbrıs’ta bademcik tümörü tanısıyla ülkemizde ameliyat edilen ilk hasta olma özelliğini taşıyor.