Yakın Doğu Üniversitesi GLOBELT ve GLOBETS 2019 Konferanslarında Temsil Edildi…
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:33
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 14:19

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici başkanlığında Girne’de 5’incisi düzenlenen GLOBELT ve GLOBETS 2019 Konferansı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncının eşi Meral Akıncı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, 33 farklı ülkeden katılımcı tarafından 94 bildirinin sunulduğu konferansta, Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri de konferansa çağrılı konuşmacı olarak katıldı. Bu yıl “Ek Dil olarak İngilizce Öğretimi ve Öğretimi” teması ile gerçekleştirilen GLOBELT 2019 Konferansı’nın Konferansın açılış konuşmasını Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici gerçekleştirdi.

Meral Akıncı: “Teknolojinin Yansımaları Eğitime Yansımaları İyi İrdelenmeli…”
Konferansın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, teknoloji, eğitim ve fen üzerine bir konuşma yaptı.

Teknolojinin, insanın dünyada var olmasından beri insan hayatında olduğunu belirten Meral Akıncı, teknolojinin ve yeniçağın getirdiği değişimlerin eğitime yansımalarının iyi araştırılması gerektiğine vurgu yaptı. Teknolojinin bilimle birlikte kültür, fen ve teknoloji arasında çatışma ve farklılık olduğu kadar, birbirini etkileyen ve yönlendiren bir ilişki bulunduğunu dile getiren Akıncı, teknolojinin bilimle birlikte din, sanat, edebiyat ve ahlak gibi kültürün bir parçası olduğunu ve ona eşlik ettiğini söyledi. Meral Akıncı, olumsuzlukları toplumun yararına çevirebilecek olgunun eğitim olduğunu ve eğitimcilerin her alanda toplumun gelişimine katkı koymalarının oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, öğretmenlerin mevcut ulaşılabilen teknoloji ürünlerini kullanma becerilerini geliştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Öğretmen Adaylarının Öğretme Becerilerini Geliştirmesi İçin Yürütülen Proje Anlatıldı…
Konferans kapsamında, Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çise Çavuşoğlu, “Teoriden Pratiğe, Pratikten İçgörüye: Dönüşümsel Bir Deneyim” başlıklı bir konuşma yaptı.

Öğretmen adaylarının içgörüsel becerilerinin geliştirilmesinin ele alındığı konuşmada Doç. Dr. Çise Çavuşoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Uygulamalı Dilbilimi Araştırma Merkezi (UDAM) ile işbirliği içerisinde yürütmekte oldukları “Köprüler Kurmak: Farklı Gruplara İngilizce Öğretimi Projesi” ile ilgili bilgilere de yer verdi. Doç. Dr. Çavuşoğlu, projenin öğretmen adaylarına mezuniyet öncesi gerçek sınıflarda ders verme imkanı sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda üniversite-toplum ilişkilerini güçlendiren bir topluma hizmet uygulaması olarak da ortaya çıktığını da vurguladı. Üç yıldır devam eden projenin öğretmen adaylarının öğretme becerilerini nasıl geliştirdiğini de anlatan Çavuşoğlu, yeniden düzenledikleri öğretmenlik uygulaması programları sayesinde profesyonel içgörüsel uygulamaları staj programının merkezine yerleştirdiklerini ve bu düzenlemenin gerek öğretmen adayları gerekse öğretmen eğiticilerin deneyimlerine eşsiz dönüşümsel katkılar sağladığını söyledi.

Engelsiz Bilişim, Engelsiz Toplum Projelerinden Bahsedildi…
Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı ve aynı zamanda Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretimi ve Teknoloji Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay da konferansta, “Engelliler Üzerine Araştırma ve Projeler: Toplumsal Refah ve Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasını sundu.

2013 yılından itibaren merkez bünyesinde gerçekleşen projelerin önemini vurgulayan Prof. Dr. Altınay, engelsiz bilişim, engelsiz toplum ve eğitim alanında bilimsel değerin ve çözüm odaklı projelerin sürdürülebilir olabileceğini kurumsal işbirliklerinin de bu anlamda gerekli olduğuna dikkat çekti. Engelsiz bilişim, güvenli okul, bilinçli aileler mutlu yarınlar, engelsiz kadın vb. proje örneklerini sunarak merkezin kadın, çocuk ve engellilere yönelik işbirliği temelinde tüm kurum ve kuruluşlara bilimsel katkı sağladığını belirten Prof. Dr Altınay, özellikle engelliler alanında yürütülen toplumsal çözüm odaklı projelerin devam ettiğini, gelişen teknoloji ve yeniliklerin bu sürecin ayrılmaz parçası olduğunun altını çizdi.

GLOBELT ve GLOBETS 2020 konferansının gelecek yıl Karadağ’da gerçekleşeceği açıklandı.