Yakın Doğu Üniversitesi, Erciyes Tıp Genetik Günleri 2017 Kongresi’nde Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 16:15
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:57

Genetik faktörlere bağlı metabolik sendrom risk skorlarının hesaplandığı çalışma, Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi tarafından Erciyes Tıp Genetik Günleri 2017 Kongresi’nde sunuldu.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Munis DÜNDAR’ın ev sahipliğini yaptığı Erciyes Tıp Genetik Günleri 2017 Kongresi’nde Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut ÇERKEZ ERGÖREN’in sözlü bildirisi ile temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Erciyes Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği Genetik Günleri Kongresi Türkiye’nin Kayseri şehrinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Türkiye'nin tıbbi genetik alanında önde gelen bilim insanlarının yaptığı çalışmaları paylaşma imkanı bulduğu kongrede, Yakın Doğu Üniversitesi’ni Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut ÇERKEZ ERGÖREN, kongre bilimsel komitesi tarafından sözlü sunum olarak kabul edilen “ACE, CDKN2B/AS-1 ve KCNQ1 gen polimorfizmlerinin Kıbrıslı Türk popülasyonu’ndaki dağılımı ve metabolik sendrom risk faktörlerinin belirlenmesi” başlıklı bilimsel çalışmasını bilim dünyasından diğer katılımcılarla paylaştı.

Yrd. Doç. Dr. Mahmut ÇERKEZ ERGÖREN’in Sözlü Bildirisi Yüzlerce Çalışma Arasından Seçildi

Dr. ERGÖREN, öncelikle Kıbrıs Türk halkı için son derece önemli olan ileride koruyucu ve kişiselleştirilmiş tıp alanına ışık tutacak olan çalışmanın, tıbbi genetikte duayen bilim insanları tarafından yüzlerce çalışma arasından sözlü sunum olarak seçilmesinden ve Yakın Doğu Üniversitesi adının bu kongrede başarı ile yer almasından çok mutlu olduğunu dile getirdi. Ayrıca, bilimsel çalışmaların multidisiplinliği gerektirdiğini vurgulayan Dr. ERGÖREN, çalışmanın gerçekleşmesine katkı koyan Uludağ Üniversitesi Embriyoloji ve Histoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehime G. TEMEL’e teşekkür etti.

Dr. ERGÖREN, bu gibi ulusal toplantıların önemine işaret eden araştırmacı, Türkiye’de gerçekleştirilen böylesine anlamlı bilimsel toplantılarda Yakın Doğu Üniversitesi adının aktif bilimsel çalışma üreten üniversiteler arasında yer aldığının kanıtlandığını ve sunum sonunda gelen olumlu geri bildirimlerden son derece mutlu olduğunu dile getirdi.

Son olarak, kongre sözlü bildirilerinin SCOPUS veri tabanında yer alan Erciyes Medical Journal dergisinde yakın bir zamanda yayımlanacağını belirten Dr. ERGÖREN, kendilerinin bu çalışmanın genişletilmiş şeklini de ayrıca yayına hazırladıklarını paylaştı.

Erciyes Tıp Genetik Günleri 2017 Kongresi’ne, KKTC'den Yakın Doğu Üniversitesi'nin yanısıra, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinin Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanları ve ekiplerinin yüksek katılımı ile gerçekleştirildiği vurgulandı.