Yakın Doğu Üniversitesi Enstitü Mezunları Diplomalarını Coşkulu Bir Törenle Aldı…
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 12:25
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:35

Yakın Doğu Üniversitesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Bahar Dönemi Enstitüler Toplu Mezuniyet töreni Yakın Doğu Üniversitesi İlkokul Avlusu’nda gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre törene, Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı, dekanlar, enstitü müdürleri, öğretim elemanları mezunlar ile aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Rektör yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadire Çavuş, mezun öğrenciler adına Dr. Selin Uzelaltınbulat, yabancı öğrenciler adına ise Nuhu Abdulhaqq İsa, birer konuşma yaptı. Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nün hazırladığı müzik dinletisi de konuklar tarafından beğeniyle izlendi.

Törenin açılış konuşmasını 2018-2019 Akademik Yılı Bahar Dönemi Enstitüler Mezuniyet Töreni Onursal Başkanı, Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadire Çavuş yaptı.

Prof. Dr. Nadire Çavuş: ‘’Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi, Lisans Mezunu Öğrencilere İlgili Branşlarında Uzmanlaşma Deneyimi Kazandıran Prestijli Programlardır.’’
Prof. Dr. Nadire Çavuş, enstitülerin lisans mezunlarına yüksek lisans ve doktora yapma fırsatı veren yüksek öğretim kurumları olduğunu ifade ederek, yüksek lisans ve doktora eğitiminin lisans mezunu öğrencilere ilgili branşlarında uzmanlaşma deneyimi kazandıran prestijli programlar olduğunu söyledi.

Üniversitelerin lisans mezunları kadar yüksek lisans ve doktora mezunlarının sayısıyla da prestij kazandığını belirten Doç. Dr. Çavuş, Yakın Doğu Üniversitesi’nde “Fen Bilimleri Enstitüsü”, “Sosyal Bilimler Enstitüsü”, Eğitim ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri’nde 100’ün üzerinde yüksek lisans ve doktora programı uyguladıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Kurt; “Hedefimiz Dünyada İlk 500 Üniversitenin İçerisinde Olmak…”
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt da, konuşmasında Üniversite ile ilgili bilgiler aktararak, ürettikleri bilginin pazarlanması yönünde kullanacaklarını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin 4. Nesil jenerasyon bir üniversite olduğunu belirten Doç. Dr. Kurt, bütün eğitim, araştırma süresince akıllı sistemlerin uygulamaya girmesi için bütün kapasitesini ve potansiyelini bu yönde kullandığını söyledi.

Doç. Dr. Kurt; “2018 yılı içerisinde 1200’ün üzerinde makale ürettik. Türkiye’deki üniversiteler içerisinde 3. Sıradayız. Özel üniversiteler içerisinde 1.sıradayız. 3 tane patent başvurumuz da vardır. Bununla gurur duyuyoruz. Üniversitemiz çalışmaya, üretmeye devam edecek. Hedefimiz dünyada ilk 500 üniversitenin içerisinde olmak. Büyük ihtimalle gelecek sene ilk 500’ün içerisine girmiş olacağız. Dünyada on binlerce üniversite arasından ilk 500’e girmek büyük bir başarıdır. Biz yolumuzu böyle belirledik, böyle devam edeceğiz. Üretmeye, öncülük etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yakın Doğu’lu Olmanın Gururunu Yaşıyor…
Türkçe konuşan mezunlar adına Fen Bilimleri Enstitü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı doktora mezunu Dr. Selin Üzelaltınbulat yaptığı konuşmada, Yakın Doğulu olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Dr. Üzelaltınbulat: “Lisans, yüksek lisans, doktora eğitimlerimi Yakın Doğu Üniversitesi’nde tamamladım. Ben bugün burada 13 yıl önce aldığım kararın Yakın Doğulu olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Eğitim hayatım boyunca verdiği tüm desteklerden ötürü Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel’e, Mütevelli Heyeti Başkanımız Doç. Dr. İrfan Suat Günsel’e, rektör yardımcımız Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu’na, aileme yürekten teşekkür ediyorum. Bu denli çağdaş, öncü, yenilikçi, gelişimci, bilim üreten, bu yüce çatının altında Yakın Doğu’nun altında mezun olan herkesi yürekten kutluyorum. Yolunuz her zaman açık, yönünüz her zaman bilim olsun. Gururluyuz çünkü  Yakın Doğu’luyuz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yabancı öğrenciler adına ise Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı yüksek lisans programı mezunu Nuhu Abdulhaqq İsa bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı Mutlu Atasayan, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Anabilimdalı yüksek lisans programından mezun olan oğlu Ahmet Atasayan’a diplomasını takdim etti. Yüksek Öğretim Müfettişi Seram İnce de Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilimdalı doktora programından mezun olan kız kardeşi Dr. Seçil Besim’e diplomasını verdi. Daha sonra diploma törenine geçildi. Tören mezun öğrencilerin kep atması ile sona erdi.