Yakın Doğu Üniversitesi Engelli Hakları İzleme Komitesi Gereksinimli Çocuklara Yönelik Olarak Hazırladığı Videoları Ailelerle Paylaştı…
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 15:23
Son Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 15:13

Yakın Doğu Üniversitesi Engelli Hakları İzleme Komitesi (EHİK) tarafından tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemi sürecinde evde kalınan günlerde, özel gereksinimli çocuğa sahip ailelere destek olmak adına haftalık videolar yayınlanmaya başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi ve Engelli Hakları İzleme Komitesi üyesi Yrd. Doç. Dr. Başak Bağlama tarafından haftalık olarak hazırlanan ve yüklenen videolara, Yakın Doğu Üniversitesi Açık Dersler Platformu https://open-courses.neu.edu.tr/kayitregister.pdf üzerinden kayıt yapılarak erişilebiliyor.

“Özel Gereksinimli Bireylerin Ailelerine Destek Olmak İstiyoruz...”
Yakın Doğu Üniversitesi Engelli Hakları İzleme Komitesi (EHİK) Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay, tıpkı bizler gibi özel gereksinimli çocukların da bazen zorlayıcı olabilen bu süreci aşabilmeleri noktasında ailelere önemli görevler düştüğünü ifade ederek, YDÜ EHİK ailesi olarak bu projenin Engelliler Haftası’nda başlatılmasının özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin yaşamlarına olumlu yönde katkı sağlamak için önemli bir adım olduğuna vurgu yaptı.

Engelli Hakları İzleme Komitesi (EHİK)’nin Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt önderliğinde oluşturulduğunu anımsatan Prof. Dr. Altınay, hem toplumsal hem de bilimsel adımlar atan Yakın Doğu Üniversitesinin bu yöndeki çalışmalara devam edeceğini belirtti. Bu bağlamda her fakülteden temsilen kurulda yer alan üyelerin engelli haklarının izlenmesi ve desteklenmesi anlamında özveri ile çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Altınay, EHİK olarak uluslararası düzeyde engelli haklarının izlenmesini ele aldığı “Evrensel Hakları İzleme” etkinliğini düzenlediklerini söyledi. Sözlerinin devamında mesleki gelişim ve ailelere yönelik rehberlik hizmetlerinin artırılması gerekliliğine vurgu yapan Prof. Dr. Altınay, topluma yönelik sunulan eğitim seminerlerinden fayda sağlanması için herkese açık olduğunu belirtti.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Fahriye Altınay ve Prof. Dr. Zehra Altınay’ın yaptığı Evrensel Hakları İzleme etkinliğinin açılış konuşmalarını Doç. Dr. Dudu Özkum, Doç. Dr. Nazım Burgul gerçekleştirirken, Prof. Dr. Vahap Tecim, Prof. Dr. Ebba Ossiannilsson, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ozhan Kalaç tarafından da sunumlar yapıldı.