Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Küresel Eğitim Misyonuyla İki Dilli Eğitim Veren Okullara Öğretmen Yetiştiren Tek Fakülte Olma Yolunda İlerliyor…
Eklenme Tarihi: 02 Nisan 2018, 14:57
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:14

Fakültenin Yeni Vizyonuyla Dünyanın Her Yerinde Öğretmenlik Yapabilecek Akademisyenler Yetiştirilecek
Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevine getirilen Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, eğitim fakültesinin yenilenen fiziki koşulları ve güçlendirilmiş akademik özellikleriyle, akademik yönden zengin, uluslararası yeterliliğe sahip, yeterli bilgi ve deneyimle donatılmış, dünyayı tanıyan akademisyenler yetiştireceklerini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesinin yeni vizyonunu, eğitim anlayışları ve hedeflerini anlattı.

Prof. Dr. Mirici, yetiştirecekleri öğrencilerin sadece diploma ile mezun değil, sosyal, kültürel, felsefi, edebi, sanatsal derinliklere sahip, toplum değerleriyle barışık ve içerisinde yaşadıkları topluma katma değeri olabilen bireyler olmalarını önemsediklerini söyledi.

Eğitime Küresel Bakış Açısıyla Bakılıyor, İki Dilli Eğitim Modeli Uygulanacak
Yakın Doğu Üniversitesinin akademik koşulları, kurduğu fakülteler, çalışma standartları, gelişme özellikleri, uluslararası networku ve sağlanan imkanlarıyla büyük hedefleri olan aynı zamanda dünya üniversiteleriyle yarışabilecek nitelikte olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mirici, vizyon edindikleri yenilikçi eğitim modeliyle dünyanın her yerinde öğretmenlik yapabilecek akademisyenler yetiştireceklerini anlattı.

“Eğitime küresel bakış açısıyla bakıyoruz” diyen Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, “Dünyadaki en yeni uygulamaları eğitim öğretim programlarının içerisine yerleştirerek, öğrencilerimize en yeni eğitim vizyonuyla günün koşullarına uygun yenilikçi bir eğitim veriyoruz” dedi.

Dünyada artık iki dilli eğitimin trend olduğunu ve iki dilli eğitim veren okullara öğretmen yetiştiren bir eğitim fakültesi olmadığını belirten Prof. Dr. Mirici, kendilerinin uyguladıkları iki dilli eğitim programıyla bu okullara öğretmen yetiştireceklerini vurguladı.

Öğrenciler Üç Belge İle Mezun Olacak
Öğrencilerin Eğitim Fakültesinden üç belge ile mezun olacaklarının altını çizen Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mirici şunları anlattı: “Öğrencilerimiz sadece okudukları bölüm diplomasıyla mezun olmayacaklar. Meslekleriyle ilgili farklı alanlara yönebilecekleri sadece öğretmenlik değil, kendi branşlarında farklı iş alanlarında bulunabilecekleri nitelikler kazandıracağız. Mesela coğrafya öğretmenliği okuyan bir öğrencimizin iş olanağını Bilgisayar Teknolojileri ile birleştirerek topograflık veya klimatolog mesleğini icra edebileceği şekilde tasarlayacağız. Bunları gerçekleştirebilmek için de öğrencilerimiz Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin düzenlediği sertifika ve kurslara katılabilecek. Bunun yanında öğrencilerimize uluslararası İngilizce öğretmenliği belgesi olan TESOL belgesi alabilme olanağı da sunuyoruz. Bu birleştirilmiş eğitimler sonucunda öğrenciler fakültemizden diploma, YABEM belgesi ve TESOL olmak üzere üç belge ile mezun olmuş olacaklar.”

Öğrencilere Dünyanın Önde Gelen Üniversitelerinde Eğitim Alma Fırsatı
Yabancı üniversitelerle yaptıkları eğitim işbirlikleri kapsamında öğrencilerin dünya üniversitelerinde de eğitim alabileceğini belirten Prof. Dr. Mirici, bu sayede Yakın Doğu Üniversitesi merkezli dünyayı tanıyan akademisyenlerin yetişeceğini söyledi.

Amerika, Letonya, Slovakya, Tayvan başta olmak üzere birçok uluslararası üniversite ile prensipte anlaştıklarını ifade eden Prof. Dr. Mirici, bu anlaşmalar çerçevesinde lisansüstü programlarda master ve doktora öğrencileri bu üniversitelerden ders alabilecek ve bu aldıkları dersler trasnkirptlerine eklenecek.

Mezunlara İş Fırsatı Ağları Genişletiliyor…
Özel okullarla da ikili anlaşmalar yaptıklarını açıklayan Prof. Dr. İsmail Hakkı Mirici, öğrencilere iş garantisi sağlayacaklarını söyledi. Prof. Dr. Mirici konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “İkili anlaşma yapacağımız kurumlarla mezun olan öğrencilerimize kendi alanlarında iş imkanı sağlayacağız.”

Bilgiye Ulaşımı Kolaylaştıran Fiziksel Ortam Yaratılıyor
Öğrencilerin, akademik ve idari personelin bilgiye erişimini, iletişim ve etkileşimi kolaylaştıran fiziksel ve teknolojik ortam oluşturacaklarını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mirici, Fen Bilimleri Laboratuarı oluşturacaklarını, mevcut Bilgisayar teknolojileri Laboratuarını da yeniden yapılandıracaklarını ve Güzel Sanatlar Atölyesi kuracaklarını söyledi.

Eğitim bilimlerinin çeşitli alt disiplinleri ve diğer toplumsal bilimlerle etkileşim ve işbirliği içinde ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, panel, konferans, çalıştay ve benzeri toplantılar düzenleyeceklerini de dile getiren Prof. Dr. Mirici hizmet içi eğitimlerle de akademik personelin kalitelerini artıracaklarını ifade etti.

Sözlerinin sonunda, sadece ders anlatan ve ders alan bireyler değil, aynı zamanda sosyalleşen kültürel faaliyetleri paylaşan bir fakülte iklimi yaratmaya çalışacaklarını söyleyen Prof. Dr. İbrahim Hakkı Mirici, öğrencilerin eğitimsel sorunları tartıştığı, çözümler üretebileceği, kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir öğrenme ortamı geliştireceklerini belirtti.