Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgen Başgut’a Onkoloji Eczacıları Derneği Ödülü
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2015, 12:06
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:10

Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bilgen ve Dr. Abdikarim Mohammed Daud davetli konuşmacı olarak Yakın Doğu Üniversitesi’ni İstanbul’da 5. Onkoloji Eczacılığı kongresinde temsil etti.

Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin Eğitimine Yaptığı Katkılardan Dolayı “2015 Yılı Ödülü”

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Doç. Dr. Bilgen Başgut “Hayaldi gerçek oldu: Eczacılık Eğitiminde Klinik Onkoloji Eczacılığı”, Dr. Abdikarim Mohammed Daud “Mentoring Clinically Competent Graduates for Delivering Pharmaceutical Care” başlıklı konuşmalarıyla davetli konuşmacı olarak İstanbul’da 5. Onkoloji Eczacılığı kongresinde bilim insanları ile buluştular. Kongrede Doç. Dr. Bilgen Başgut, Onkoloji Eczacıları Derneği tarafından hem onkoloji eczacılığı konusunda eczacılık fakültesi öğrencilerinin eğitimine yaptığı katkıları dolayısıyla, hem Yakın DoğuÜniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak, Onkoloji Eczacılığı dersini ders programına eklemeleri dolayısıyla, hem de bireysel olarak Onkoloji Eczacıları Derneği’nin vaka tartışmaları yaptığı gruba verdiği danışmanlık hizmeti dolayısıyla “2015 Yılı Ödülü”ne layık görüldü.

Doç. Dr. Bilgen Başgut: “”KKTC ve Türkiye’de Bir İlke İmza Attık, Çok Mutluyum”

Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden Doç. Dr. Bilgen Başgut, bir ilki başarmış olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. “Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak bir ilki gerçekleştirdik. KKTC’de ve Türkiye’de bir ilk olan Klinik Eczacılık ve İlaç Danışma Merkezi (KEİDAM) kurduk. Klinik eczacılık alanı giderek daha da önem kazanıyor, bunu öngörerek Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi işbirliği ile bu alanı değerlendirdik ve çok güzel sonuçlar alıyoruz. Bu alanda öncü olmaktan son derece mutluyuz. Gerek KKTC gerekse Türkiye’de klinik eczacılık ile ilgili Eczacılık Fakültesi kapsamında bizim açtığımız gibi bir merkez bulunmamaktadır. Bu sebeple de bir çok kongreden spesifik olarak yaptığımız hizmet ve kuruluş süreci ile ilgili davetler almaktayız. Daha önce tek bir benzeri olan fakat Eczacılık Fakültesi destekli olmayan bir kuruluş vardır, şimdi de bizim merkezimiz sonrasında Trükiye’deki bir devlet üniversitesinde Tıp Fakültesi bünyesinde bir merkez kuruldu. Biz yolu açtık, gelişmeleri mutlulukla takip ediyoruz ve bu alanın gelişmesinde her türlü desteği vermeye hazırız. Eczacılık öğrencilerinin eğitimine katkıdan dolayı ödül almak ise beni ayrıca mutlu etti. Üniversite olarak hep daha iyi eğitim verme amacındayız” dedi.