Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Bilimsel Ödül Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2016, 13:44
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:14

Yakın Doğu Üniversitesi'nde Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi tarafında birincisi düzenlenen bilimsel ödül töreni gerçekleşti.

Törende daha önce düşünülen müzik dinletisi Ankara'da gerçekleşen terör saldırısından dolayı iptal edildi.

"YDÜ'de Yüksek Düzeyde Eğitim Olanağı Var"
Açılış konuşmasını gerçekleştiren DESAM Müdürü ve Rektör yardımcısı Dr. Tamer Şanlıdağ ," Eflatun ve Ariston'dan başlayarak günümüze dek uzanan süreçte bilgiyi üreten ve yayan topluma sunulmasına sağlayan üniversiteler idealizmin felsefi temelleri üzerine esaslanmış bilim ve eğitim gibi farklı unsurları bünyesinde bütünleştiren kurumlardır. Yakın Doğu Üniversitesi,  yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla uluslararası bir kimlikte etkinlik gösteren bir üniversitedir." dedi.

"Üniversitemiz 118 Uluslararası Kuruluşa Üye"
Prof. Şanlıdağ ; "Avrupa Üniversite Birliğine, UNESCO Dünya Üniversiteler  Birliğine, İslam Dünyası Üniversitesi Federasyonuna, Uluslararası Mühendislik ve 118 Uluslar ve Uluslararası kuruluşa üye bir yüksek öğretim kuruludur. Bir çok alanda öncülük eden ve fiziki olarak hızla büyüyen alt yapı ve insan gücüne ciddi harcamalar yapan akademisyenlere ideal araştırma ortamlarını da sağlamaktadır. Kullanımlara açılan araştırma fonları 2015 yılı içerisinde yapılan proje başvurularının büyük bir kısmı desteklenmiş ve hızla uygulamaya konulmuştur. Ayrıca nitelikle ve sürdürebilir araştırmaların yapılabilmesi için hücre kültürü, bilgisayar laboratuvarı, 3 boyutlu yazılım laboratuvarının bünyesinde barındıran deneysel sağlık bilimler araştırma merkezi DESAM ve deney hayvanları araştırma merkezi DEHAM'ı kurmuştur. Bunun yanısıra öğretim elemanlarının akademik performanslarını arttırmak ve bilimsel çalışmalarına özendirmek amacıyla teşvik ve ödül sistemini getirmiştir."diye kaydetti.

Desam Ne Zaman Kuruldu?
DESAM'ın kuruluşuna da değinen Şanlıdağ:" Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi 23 haziran 2015 tarihinde YDÜ senatosunun kararıyla rektörlüğe bağlı bir birim olarak faaliyete geçmiştir. DESAM'ın amaç ve hedefleri  ise insan hayatını ve onurunu herşeyin üstünde tutan, etik kurallara saygılı, evrensel, kaliteli, geçerli ve güvenilir bilgi yaratan, yaratıcı ve özgün bireyler yetiştiren, ulusal ve uluslararası disiplinler arasına önem veren, kurumsallığı benimsemiş bir merkez olmaktır.”  şeklinde nitelendirdi.

DESAM'ın 4 Kurucu Üyesi
Şanlıdağ  DESAM'ın amaç ve faaliyetlerine de değinerek şunları belirti:"DESAM'ın amaç ve faaliyetleri ise merkezin çalışma alanlarına giren konferans,kurs,akademi, okul , seminer sempozyum kongre ve sertifikasyon ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılar düzenlemek, üniversite birimlerinin ortak ihtiyacı olan ileri araştırma düzeni sağlayarak merkez araştırma birimlerini ortak kullanıma sunmaktır. Bunun dışında araştırma sonuçlarını duyurmak,  araştırma sonuçlarının uygulanmasına yardımcı olmak ve gerektiğinde uygulama planlarını yapmak,  sağlık alanında ulusal ve uluslararası ölçekte veri tabanı oluşturulmasını sağlamak ve bu amaçla tüm gerekli alt yapı üst yapı önlemlerini almaktır. Kısa süre içerisinde yapılanmasını tamamlayan DESAM; Prof.Dr. Tamer Şanlıdağ , Prof.Dr.N.Bahçeiler Önder , Prof.Dr.Seda Vatansever ve Doç..Dr.Murat Sayan tarafından kurulmuştur.

DESAM Bilim Ödülleri 3 Kategoride Verildi
DESAM Bilim Ödülleri bu yıl Bilimsel Başarı Ödülü, Genç Araştırmacı Ödülü ve Genç Araştırmacı Onur Ödülü olmak üzere sağlık alanında faaliyet gösteren akademisyenlere verildi. DESAM Müdürü Prof.Dr. Şanlıdağ'ın konuşmasının ardından geçilen ödül töreninde  Bilimsel Başarı ve Genç Araştırmacı kategorilerinde 46 bilim insanı ödül aldı. Genç Araştırmacı Ödülünde belirtilen koşullardaki akademik faaliyetleri en fazla olan adaya verilen Genç Araştırmacı Onur Ödülü’ne  YDÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Barçın ÖZCEM layık görüldü. Özcem'e ödülü Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr.İrfan Günsel tarafından verildi.

Haberin Videosu