Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017, 15:45
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:29
Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından ikincisi düzenlenen DESAM Bilim Ödülleri düzenlenen törenle verildi. Düzenlenen törende, 74 bilim insanı ödül almaya hak kazandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada, DESAM Bilim Ödülleri’nin bu yıl “Bilimsel Yayın Ödülü”, “Genç Araştırmacı Ödülü” ve “Genç Araştırmacı Onur Ödülü” olmak üzere 3 kategoride verildiği belirtildi. Açıklamada, Ödüle Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında görev yapan 74 bilim insanın layık görüldüğü kaydedildi.

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 4’de yoğun katılımla gerçekleştirilen DESAM 2016 Bilim Ödülleri töreninin açılış konuşmalarını, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve DESAM Müdürü Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ ile Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL yaptı. Konuşmaların ardından, Türkiye’nin ünlü tiyatro sanatçılarından ve Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi Cihan ÜNAL’ın, piyanist Atakan Sarı eşliğinde müzik ve şiir dinletisi ile devam eden tören, ödüllerin sahiplerine takdim edilmesi ile sona erdi.

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ: “Yeni Araştırma Projeleri Üreterek ARGE Alanlarında Kapasiteyi Geliştirmeyi Hedefliyoruz…”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve DESAM Müdürü Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, törenin açılışında yaptığı konuşmada, üniversitelerin, Eflatun ve Aristo’dan başlayarak günümüze dek uzanan süreçte bilgiyi üreten, yayan ve topluma sunulmasını sağlayan, idealizmin felsefi esasları üzerine temellenmiş bilim ve eğitim gibi farklı unsurları bünyesinde bütünleştiren kurumlar olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, “Yakın Doğu Üniversitesi; bünyesindeki 27 akademik birim, 29 araştırma ve uygulama merkezi ve çok sayıda laboratuvarları ile araştırmacılarına, nitelikli yayın yapmayı, yeni araştırma projeleri üretmeye özendirmeyi, çok disiplinli ve disiplinler arası araştırmaları desteklemeyi, uluslararası etki yaratabilecek ARGE alanlarında kapasite geliştirmeyi hedeflemektedir” dedi.

DESAM’ın Kuruluş Amacı…

Konuşmasında, Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi’nin kuruluş amacından da bahseden Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “23 Haziran 2015 tarihinde kurulan Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi’nin amaç ve hedeflerinin insan hayatını ve onurunu her şeyin üstünde tutan, etik kurallara saygılı, evrensel, kaliteli, geçerli ve güvenilir bilgi üreten, yaratıcı ve özgün bireyler yetiştiren, ulusal ve uluslararası disiplinler arası işbirliğine önem veren, kurumsallığı benimsemiş bir merkez olmaktır” şeklinde nitelendirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: “Bilimsel Çalışmalarımızı Üstün Düzeylere Yükseltmeye Devam Edeceğiz…”

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL’de yaptığı konuşmada, bilimsel araştırma ve yayın çalışmalarının üstün düzeylere yükselmesinin en belirgin sonucunun DESAM Bilim Ödülleri olduğuna dikkat çekerek, bunun övgüye değer olduğunu söyledi.

Doç. Dr. GÜNSEL, üniversitelerin insanın ve toplumların geleceğini bilimin ışığıyla tasarlayan kurumlar olduğunu ifade ederek, Yakın Doğu Üniversitesi ve Yakın Doğu ailesi olarak 38 yıl içinde kök saldıkları ülkede, halka ve dünya halklarına parlak bir geleceği tasarlama ve o geleceğe ulaşma yollarında eğitim ve hizmet vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

Bilimde olduğu kadar sağlık, spor, inovasyon, kültür ve ekonomi alanlarında yazılan üstün başarı hikayeleri ile tüm sınırların hep birlikte aşıldığına dikkat çeken Doç. Dr. GÜNSEL, “Sağlık alanında bölgenin en donanımlı hastanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ileri düzeyde araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına, dünyanın her yerinde şifa arayan hastalara hizmet veriyor.

Geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan cihazlar ve modern alt yapı ile donatılmış Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de bu hizmet anlayışımızın en önemli eserlerinden biri olarak hizmet veriyor. İnovasyon çalışmalarımızın eseri olan ülkemizin ilk yerli otomobili Günsel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bilim, ekonomi, inovasyon ve teknoloji alanlarında geldiği son noktayı gururla temsil etmektedir. Seri üretim tesisinin temelini hep birlikte attığımız Günsel, Kıbrıs Türk otomotiv sanayinin gelecek vizyonunu belirleyecektir” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin son dönemde bilimsel yayın ve proje üretiminde kaydettiği aşama ve gösterdiği gelişmeler takdire şayan olduğuna dikkat çeken Doç Dr. İrfan GÜNSEL, “Bu artış ve gelişimde DESAM’ın çalışmalarının önemli bir yeri vardır. DESAM’ın bilimsel çalışmalarımızı üstün düzeylere yükseltme çalışmalarının en belirgin sonucu olan DESAM Bilim Ödülleri de bu anlamda ayrıca övgüye değerdir” şeklinde konuştu.

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM 2016 Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

Onur Ödülleri Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL tarafından Verildi...

DESAM Bilim Ödülleri’nde, genç araştırmacılar arasında en iyi yayın performansına sahip adaya verilen Genç Araştırmacı Onur Ödülü, Sağlık Bilimleri Alanında; Yrd. Doç. Dr. Hatice KEMAL, Fen Bilimleri Alanında; Yrd. Doç. Dr. Kamil DİMİLİLER, Sosyal Bilimler Alanında ise Yrd. Doç. Dr. Deniz ÖZCAN’a Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL tarafından takdim edildi.