Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı’ya Büyük Onur
Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2015, 11:30
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:34

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence başkanı ve Genetik Kanser Tanı ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ülkesini ve Yakın Doğu Üniversitesini bir kez daha gurulandırdı. Prof. Dr. Nedime Serakıncı dünya literatüründe kanser konusunda yaptığı bilimsel çalışma ve başarıları nedeni ile Glasgow’da düzenlenen “Sirküle Biyomarker” toplatısına davet edilen elite bilim insanları arasında yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan YDÜ Centre of Excellence başkanı ve Genetik Kanser Tanı ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı , toplantının amacının kanser araştırmaları ve tedavisinde dünyada bu konuda ciddi başarılara imza atan elit araştırmacıları bir araya getirerek konsorsiyum kurmak ve oluşturulan bu konsorsiyum ile kanser ve sirküle biyomarker alanındaki araştırma, kural ve kriterleri belirleyerek hem tedavi hem araştırma kurallarıniı dünyada bir standarta oturtmak olduğunu dile getirerek, toplantıda yaptıkları çalışmaların ana araştırma alan ve sorunları ile klinik stratejiler arasıda bir konsens oluşturmak olduğunu sözlerine ekledi.

Çalışmalarının genis kapsamlı olduğunu ve örnek toplamada kullanılacak tüpden örnek toplanmasından kullanımına geçecek zamanın, kullanılacak yöntemlerin algoritmasinin ve validasyonunun nasıl olacağından, klinik uygulamalarının nasıl olacağının irdelenerek bir konsensus olusturmak amacı ile dünyanın heryerinden davet edilen 100’e yakın elit bilim insanına “Lord Provost” Glasgow Valisi tarfindan resepsiyon verildiğini ve bu resepsiyonda kanser arastırmaları ve bilime katilarindan dolayı teşekkür edilerek onurlandırıldıklarını dile getiren Prof. Dr. Nedime Serakıncı, böylesi elit bilim insanları arasında yer almaktan dolayı ülkesi ve Yakın Doğu Üniversitesi adına gurur duyduğunu söyledi.