Yakın Doğu Üniversitesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tarafından Onaylı “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı” Sertifika Programları Başlatıyor…
Date Added: 03 Haziran 2020, 15:04
Last Updated Date:03 Aralık 2020, 09:36
Yakın Doğu Üniversitesi, işveren ve çalışanlara düşen görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülükleri, iş yerlerinde sağlık gözetimi, sağlık ve güvenlik kuralları ile İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim ve organizasyonlarını kapsayan dört temel konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanan sertifikalı “İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimleri başlatıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası altında çıkarılmış olan, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Veren Kişilerin Sertifikalandırılması ve Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tüzüğü kuralları uyarınca gerekli koşulları tamamlayıp Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve belgelendirilen Yakın Doğu Üniversitesi tarafından verilecek İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin, 12 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlayacağı duyuruldu. Eğitimler, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirlediği tüm önlemler alınarak sürdürülecek.

Yasa gereğince, uzman eğitmen kadrosu ve güçlü altyapısıyla Tüzüğün öngördüğü tüm eğitim programlarını hayata geçirmek için hazırlıklarını tamamlayan Yakın Doğu Üniversitesi, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında nitelikli ve uzman elemanları yetiştirerek ülkemizde önemli bir boşluğun giderilmesini sağlayacak. Verilecek eğitimlerle, yetiştirilen nitelikli elemanların çalışma yaşamında daha fazla yer alarak nitelikli hizmet vermesiyle işyerlerinde daha sağlıklı ve daha güvenli ortamların yaratılmasına olanak sağlanacak. Böylece ülkemiz çalışma yaşamında sağlık ve güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve geliştirilmesine olumlu katkı verilecek.

Teorik ve Pratik Olmak Üzere Dört Temel Konuda Eğitimler Verilecek…
Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından verilecek İş Sağlığı ve Gevenliği eğitimleri kapsamında; “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi”, "Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi”, “İnşaat İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi” ve "Sertifika Yenileme İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” olmak üzere dört temel konuda düzenlenecek eğitimlerde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili temel teorik ve pratik bilgiler verilecek. Sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının yaratılması, risk değerlendirmeleri gibi önemli konuların yer aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri, Yakın Doğu Üniversitesi’nin uzman eğitim kadrosu tarafından yürütülecek.


Aziz Gürpınar: “Ülkemizde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının yaratılmasında nitelikli ve uzman elemanların katkısı son derece önemlidir...”
Yakın Doğu Üniversitesi’nin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Veren Kişilerin Sertifikalandırılması ve Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tüzüğü’nde yer alan hususları yerine getirdiğini belirten İş Sağlığı ve Güvenliği Program Yöneticisi ve İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Aziz Gürpınar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından eğitim kurumu olarak yetkilendirildiklerini söyledi.

Aziz Gürpınar: “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, Devletin denetim ve yaptırımlarının yanı sıra, işverenlere de önemli görev ve sorumluluklar yüklemektedir. Bunlardan bir tanesi de, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesinde nitelikli ve uzman elemanlardan destek alınmasıdır. Yasa altında çıkarılmış olan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Veren Kişilerin Sertifikalandırılması ve Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tüzüğü’nde bu elemanların yetiştirilmesine yönelik kursların içeriği, görevlendirilecek eğitmenlerin nitelikleri ve daha birçok husus düzenlendi. Yakın Doğu Üniversitesi olarak tüm bu hususları yerine getirerek yaptığımız başvuru, gerekli değerlendirmelerden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık tarafından onaylanarak, Tüzükte belirtilen tüm eğitimleri gerçekleştirmek üzere İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumu olarak Üniversitemiz yetkilendirildi” dedi. Yaşanan pandemi sürecinin genel olarak halk sağlığının, özel olarak da işyerlerindeki sağlık ve güvenlik kurallarının önemini çarpıcı bir şekilde ortaya koyduğunu belirten Gürpınar, normalleşme süreci ile birlikte daha önce başlatılamayan kursların, 12 Haziran 2020 tarihinden itibaren başlatılacağını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesinin uzman eğitmen kadrosuyla, bu eğitimleri gerçekleştirmek üzere tüm hazırlıklarını tamamladığını ifade eden Gürpınar, bu çalışmalar sayesinde iş sağlığı ve güvenliği alanında nitelikli elemanların yetiştirilmesi ve bu elemanların işyerlerinde hizmet vermesi sağlanarak, ülkemizde daha güvenli bir çalışma ortamının yaratılması yolunda önemli bir adım atılmış olacağına inanç belirtti.

Başvurular 10 Haziran Tarihine Kadar Yapılabilecek...
İş Sağlığı ve Güvenliği programlarına online başvuru ve kayıtlar yabem.neu.edu.tr web sayfası üzerinden yapılabiliyor. Kayıt, başvuru ve eğitimler ile ilgili detaylı bilgi için [email protected], [email protected] adresine mail gönderilebilir veya +90 (392) 680 20 00-5379, +90 (392) 223 64 64 - 5379, 0 548 864 00 57 telefon numaralarından bilgi alınabilir. Başvurular, 10 Haziran 2020 Çarşamba günü mesai bitimine kadar kabul edilecek.