Yakın Doğu Üniversitesi Bilim İnsanları Tarafından Üretilen “3D Baskılı Robotik El” Haberi Dünyanın En İyi 3D Printing Sitesinde Yayımlandı
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 12:29
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:58

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuarı ile 3Boyutlu Laboratuarı ortak çalışmaları sonucu üretilen 3D baskılı robotik el çalışması, 3 boyutlu baskı endüstrisindeki son haberleri paylaşan prestijli internet sitesi 3dprint.com da yayımlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, site, robotik el çalışmasını, “Uluslararası Yüksek öğretim kurumu olan Yakın Doğu Üniversitesi, Robotic Labaratuarı ve 3D Labaratuvarları ile ileride endüstride kullanılabilecek 3D prostetik el tasarımı için bir proje öne sürdü”  şeklinde duyurdu.

Site haberinde, gerekli testler yapıldıktan sonra ikinci nesil elin dizayn edileceği ve zaman içerisinde tam fonksiyonel protez el üretimi gerçekleştirileceğine de yer verdi.

Site paylaştığı haberinde, iki labouratuvardaki mühendislerin ve araştırmacıların ilk prototip eli üretmek için test aşamasında olan Ultimaker 2 Extened 3 boyutlu printeri kullandıklarını da belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi, Robotik labaratuarı ve 3 boyutlu labaratuarda çalışan mühendislerin insan elindeki farklı hareketleri birebir prototipe yansıtmak için uzun bir tasarım sürecinden geçtiğini anlatan site haberinde, üretilen bu prosetetik elin endürtriyel olarak kullanılabilmesi için, mekaniksel olarak geliştirilmesi gerektiğini yazdılar.

Hastaneler ile İşbirliği Yapılıyor…

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi Mühendisi Ersin AYTAÇ, üniversitenin araştırmacılarının, 3D basılı protez elinin uygulanabilirliğini test etmek için aktif olarak yerel hastaneler ile işbirliği içinde olduklarını açıkladı. Ersin AYTAÇ ayrıca ekibin yerel hastanelerde MR ve BT taramaları temelli protezler de hazırladığını söyledi.