Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuvarın Üretim Kapasitesi Yeni 3 Boyutlu Yazıcı İle Artırıldı…
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 11:57
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 11:55

Yakın Doğu Üniversitesi NEU3D Laboratuarı tarafından yapılan ve doku mühendisliği, biyomalzeme, kanser ve ilaç araştırmaları alanında önemli bir cihaz görevi görecek olan 3D Biyo-Yazıcının üretime hazırlandığı ve 3D Laboratuvara yeni bir 3 boyutlu yazıcı eklendiği bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkililer Müdürlüğü’nden verilen bilgide, geleceğin teknolojisi olarak görülen 3 boyutlu biyo-yazıcıda son aşamaya gelindiği, Biyo-yazıcının elektronik devre dizaynının Yakın Doğu Üniversitesinde üretimi tamamlanarak yazıcının üzerindeki yerini aldığı belirtildi. Biyo-yazıcının dış kutusunun dizaynın da tamamlanıp üretildikten sonra yazıcının kullanıma hazır hale geleceği belirtildi.

Canlı Hücre Denemelerine Başlanıyor…
Biyo yazıcı için geliştirilen yazılım ve araştırmacıların kullanacağı ara yüzün de tamamlanmış olduğu, bu yılsonunda başlanması planlanan canlı hücre testleri için önümüzdeki 3 ay boyunca ön denemeler yapılacağı kaydedildi. Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri bünyesinde geliştirilen projede mekanik, elektronik ve yazılım YDÜ 3D Laboratuvarı çalışanları tarafından yapıldı.

Cerrahi Enstrümanlar ile Doku İskeleleri Geliştirildi…
Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuvarına yeni bir 3 boyutlu yazıcı eklenerek üretim kapasitesini arttırıldığı da belirtildi. Şu ana kadar Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi doktorlarının talepleri doğrultusunda özel cerrahi enstrümanlardan oluşan bir ameliyat seti NEU3D Laboratuvarında üretilerek, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde kullanılmaya başlandı. 3D Biyo-yazıcı ile Tıp Fakültesi öğrencileri için organ modelleri üretilirken, Diş Hekimliği Fakültesinde yapılan kök hücre araştırmaları için doku iskeleleri de hazırlanıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Oftalmoloji Bölümü ile katarakt operasyonlarında kullanılacak ve göz ameliyatlarında gözü sabitlemek amaçlı cerrahi enstrümanlar da 3D Laboratuvarında geliştirildi. Laboratuvarda, Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesinde bulunan hayvanların iyileşme sürecini hızlandıracak hayvana özel çalışmalar da yürütülüyor.

3D Yazıcıda Hammade Elde Edilecek…
Laboratuvara yeni alınan makine ve teçhizat ile plastik şişeler toplanarak 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabilecek ham madde haline getirilecek. Böylelikle, Yakın Doğu Üniversitesi 3 boyutlu laboratuvarı kendi kendine yetebilir bir laboratuvar haline gelecek. Aynı zamanda öğrenci ve araştırmacıları getirdikleri plastik şişelerin karşılığında 3 boyutlu yazıcıları kullanabilecekler.