Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Muhammed Hüseyin Şehriyar Anısına Edebi Kongre” Sona Erdi.
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017, 12:49
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 11:33

“Haydar Babaya Selam!” Manzumesi KKTC’de Terennümde!

Yakın Doğu Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün düzenlediği “1. Uluslararası Muhammed Hüseyin Şehriyar Anısına Edebi Kongre” sona erdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, kongrede, Türkiye, Azerbaycan, İran ve KKTC’den Yakın Doğu Üniversitesi başta olmak üzere, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi katılımcılarından toplamda 27 bildiri sunulduğu belirtildi. Kongre üç ayrı oturumda; Şehriyar’ın yaratıcılığı, edebi kişiliği, hayatı, eserleri, şiirlerinde dil ve üslup, edebi akımlar ve işlenmiş bediî sanat ve edebi sanatların ele alındığı vurgulandı.

Kongrenin kapanış ve değerlendirmesinde Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi ve kongrenin bilim kurulu başkanı Prof.Dr. Ghadir GOLKARİAN kongrenin amacına ulaştığını, Şehriyar'in hakkında yeni bilgilerin ele alınıp geleceğe ışık tutacak kaynakların kongre aracılığıyla ortaya çıktığını ifade etti. Ayrıca, kongredeki bildirilerin bir kitapta toplanacağını açıklayan Golkarian, aynı bildirilerin uluslararası indeksli dergilerde de yayınlanacağını ifade etti.

Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU ise kongrenin değerlendirmesinde Şehriyar vasıtasıyla gönül dili konuşularak birlik ve baraberlikten bahsetti. Azerbaycan ilimler akademisinden katılan edebiyatçı, şair Prof. Dr. Şahin FAZİL ise kongrenin çok verimli geçtiğini, Kıbrıs hakkında bir sefername yazacağını açıkladı.

Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Esra KARABACAK ise Şehriyar’in çağdaş edebiyatta özel yeri olduğunu, derslerde artık kongrede paylaşılan konuların değerli ders malzemesi olarak kullanıldığını ayrıca kongrelerin eğitime böylesi katkıların sağladığına dikkat çekti.

Kapanış programı sonunda değerli Azerbaycanlı şair Fazıl Şahin, İranlı şair İbrahim Egbali ve YDÜ'den Erdoğan Saraçoğlu'nun gazelleri renk kattı. Kongrenin 3. Akşamı, İran Miras adlı Klasik Müzik Grubu sunduğu Şehriyar ve Yunus Emre şiirleri ile yoğun katılımlı muhteşem bir konser gerçekleştirdi. Kongrenin ikinci ayağı ise gelecek sene aynı tarihlerde İran’da yapılacağına karar verildi ve gerekli karşılıklı anlaşma imzalandı.