Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Gitar Festivali’nin Başarısı Türkiye ve Dünya Çapında Yankı Buldu
Eklenme Tarihi: 04 Haziran 2017, 12:45
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:09

Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Gitar Festivali dünyaca ünlü gitaristlere ev sahipliği yaptı. Sosyal medyada 60.000’in üzerinde izlenme başarısı elde eden tanıtım videosu ile dünyanın farklı bölgelerinden insanlara ulaşıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Lahey Kraliyet Konservatuvarı profesörü Enno VOORHORST’un solo resitali ile başlayan festivalde birçok konsere ve seminere yer verildiği belirtildi.

Seminerlere Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencileri ve öğretim görevlileri öncülük ederken, hem ada içerisinden hem de Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden katılan gitar öğrencileri dünyaca ünlü gitaristlerle bire bir çalışma fırsatı buldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, Türk Gitarist Ozan SARITEPE’nin İlk Albümü Sonidos De Paisajes’in Tanıtım Konserine Ev Sahipliği Yaptı

Festivalin ikinci gününde KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte sahne alan İtalyan gitar virtüözü Aniello DESIDEIRO , J. RODRIGO’nun ünlü eseri ‘Concerto de Aranjuez’ ile dinleyenleri büyüledi. Hem eğitim hem de sanat anlamında çok büyük bir adım atan Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Gitar Festivalinin devam eden günlerinde, Hollanda da yaşamını sürdüren Türk gitarist Ozan SARITEPE’nin ilk albümü Sonidos de Paisajes’in tanıtım konseri de burada gerçekleşti.

Festivalin son günlerine yaklaşırken, keman sanatçısı Marjorie GERE ve besteci-piyanist Dan SEDGWICK hem kendi eserlerinden hem de romantik dönem eserlerinden oluşan bir repertuar sundu. Arjantinli gitarist Matias ZLOTO’nun ‘gitarla geleneksel tango eşlikleri’ konulu seminerinin ardından festivalin kapanışını yapan Vincenzo Sandro BRANCACCIO, Arjantinli tango bestecisi Astor PIAZZOLA’nın eserleri ile dinleyenleri büyüledi. Müzik alanındaki önemli köşe yazarlarından olan Şefik KAHRAMANKAPTAN düzenlenen her etkinlikte bulunarak festival hakkında olumlu yazılar yazdı.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği ortaklığında gerçekleşen festival, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Cumhuriyet Meclisi Meclis Başkanlığı, KKTC Turizm Bakanlığı, Kıbrıs Vakıflar İdaresi, KKTC CSO, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi, BRTK ve Naci TALAT Vakfı’nın destekleri ile gerçekleştirildi.