Uluslarası Dr. Suat GÜNSEL Kupası Başladı… İlk Günde CB Avenida ile Yakın Doğu Üniversitesi Galip
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2017, 23:10
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:00

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslarası Dr. Suat GÜNSEL Kupası” Basketbol turnuvası  yoğun katılımla başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, NEU RA25 Spor Salonu’nda yer alan turnuvanın açılışına, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir BEROVA, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TÜZÜNKAN, milletvekilleri, Kıbrıs Türk Basketbol Federasyonu Başkanı Ertuğ NASIROĞLU, Kıbrıs Türk Spor Yazaları Derneği Başkanı Çelen OBEN, Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübü Başkanı Işık EYİGÜNGÖR, spor yazarları, milletvekilleri ile basketbol severler katıldı.

Basketbol severlerin yoğun ilgi gösterdiği turnuvanın açılışı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’nın hava atışı yapmasıyla yapıldı.

Galatasaray Avenida’ya Yenildi...Galatasaray: 52 – CB Avenida: 65

Turnuvanın açılış maçında Galatasaray ile İspanya’nın CB Avenida takımı karşı karşıya geldi. CB Avenida Galatasaray’ı 65-52 mağlup etti. Galatasaray'ın maçın ilk  altı dakikasında hiç skor bulamadığı seride periyotlar 23-15- 43-31, 55-46 ve 65- 52 CB Avenida’nın üstünlüğü ile sonuçlandı.

Mücadeleye hızlı başlayan İspanyol temsilcisi Avenida, boyalı alandan bulduğu basketlerle 15-0 öne geçti. Adaora Elonu ile Erika De Souza’nın dış atışlardan ve pota altından bulduğu sayılar ile ilk periyodu 23-15 önde bitirdi.

İkinci çeyrek karşılıklı basketlerle başlarken, Avenida, ASURMENDİ ve ELONU’nun sayılarıyla farkı daha da açtı ve skoru 29-17 yaptı. Epoupa ve Özge ile üst üste üçlükler bulan Galatasaray, skoru 33-27’ye getirdi. Oyun ve skor üstünlüğünü kaybetmeyen İspanyol temsilcisi devreye 43-31 önde girdi.

Üçüncü periyotun başlarında GIVENS ve ELONU ile basketler kaydeden Avenida, farkı 19’a çıkararak 52-33 yaptı. İyi hücumu periyot boyu sürdüren mavi-beyazlılar, periyotu 55-46 önde tamamladı.

Son periyota her iki takım da savunmada etkili başlarken periyotun ilk beş dakikası 61-48 Avenida üstünlüğü ile sona erdi. Karşılaşmanın son bölümünde Galatasaray’ın farkı kapatmasına izin vermeyen İspanyol temsilcisi Avenida, parkeden 65-52'lik skorla galip ayrıldı.

Avenida’da ; Adaore ELONU 17 sayı, Laura NICHOLLS 10 sayı, Maria ASURMENDI 5 sayı, Erika De SOUZA6 sayı, D'Andra Moss 5 sayı kaydetti.

Galatasaray’da; Özge KAVURMACIOĞLU 9 sayı, Miray BALOTU 11 sayı, Işıl ALBEN 7 sayı, Jelena DUBLJEVIC 9 sayı, Gizem BAŞARAN 8 sayı, Merve UYGÜL 4 sayı, Chatilla Van GRANSEN 4 sayı elde etti.

Şampiyon Evinde Kazandı...Yakın Doğu Üniversitesi: 60 - USK Prauge: 58

Turnuvanın ikinci maçında ise ev sahibi Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı USK Prag takımıyla karşılaştı. Maçtan Yakın Doğu Üniversitesi 60-58 üstünlükle ayrıldı.

Çekişmeli ve sert geçen maçın ilk periyodu 12-12 eşitlikle tamamlanırken ikinci periyot 28-23 üçüncü periyotta 45- 37 USK Prag üstünlüğü ile tamamlandı. Skorun dört kez eşitlendiği son periyotta rakibi ile farkı kapatan Yakın Doğu Üniversitesi  son saniyede Quanitra HOLLINGSVORTH’un hücum ribaundundan bulduğu sayı ile maçtan 60-58 galip ayrıldı.

Geçen sezon kazandığı üç kupa ile ligi lider tamamlayan Yakın Doğu Üniversitesi sezon öncesi hazırlık turnuvasında çıktığı ilk maçında da galibiyeti elden bırakmadı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde Kuanitra HOLLINGSVORTH15, Kim MESTDAGHda 11 sayı ile en skorer isimler oldular. Cansu KÖKSAL 10, Ann WAUTERS ile Olcay ÇAKIR ise 8’er ribaunt elde etti. Elin DEBRINK ise 5 asist kaydetti.

İyi Savunma yapan iki takım karşı karşıya geldi…

Mücadelenin ilk periyodunda her iki takımda karşılıklı sıkı savunma yaparken hücumda her iki takımda etkisiz kaldı. Karşılaşmanın ilk periyodu 12-12’lik eşitlikle sona erdi.

İkinci çeyreğe etkili savunma ve hücumla başlayan ev sahibi Yakın Doğu Üniversiyesi CANSU, ELIN ve WAUTERS’in ard arda basketleri ile skoru 20-14 yaptı. İkinci periyodun sonlarına doğru vites yükselten Prag, SARGAY , KATERINA ve REZAN’ın elinden bulduğu sayılarla öne geçerek skoru 22-25 yaptı. Karşılaşmanın ikinci periyodu 23-28 Prag üstünlüğü ile sona erdi.

Üçüncü periyot, Prag’ın sıkı savunması altında geçerken, Çek temsilcisi periyodu VAROÇKOVA ve ŞARGAY’ın ile basketleri ile 37-45 önde tamamladı.

Son periyoda her iki takım da savunmada etkili başlarken periyodun ilk beş dakikası Yakın Doğu Üniversitesi Mesrdagh, WAUTERS ve ElLDEBRINK’in arda arda bulduğu sayılarla farkı kapatarak 51-49 öne geçti. Öne geçtikten sonra skor avantajını korumayı başaran Yakın Doğu Üniversitesi karşılaşmadan 60-58 galip ayrıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde: Quanitra HOLLINGSVORTH 15 sayı, Kim MESTDAGH 11 sayı, Elin ELDEBRINK 9 sayı, Ann WAUTERS 9 sayı, Cansu KÖKSAL 8 sayı, Olcay ÇAKIR TURGUT 6 sayı, Bahar ÇAĞLAR 2 sayı kaydetti.

USK Prag’da: Brabencova KRISYNA 2 sayı, Romerogonzalez LETİC 3 sayı, Elhotova KAROLİNA 2 sayı, Hanusova ALENA 4 sayı, Vorackova VERONİKA 8 sayı, Rezan MARİJA 8 sayı, Xargaycasademont 18 sayı,  Elhotova KATERİNA 11 sayı, Mainclova ANETA 2 sayı elde etti.

Turnuvada ikinci gün maçları...

Turnuvanın ikinci gününde ilk karşılaşma saat 17:15’de Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Galatasaray arasında oynanacak. Günün ikinci maçında ise saat 19:30’da Yakın Doğu Üniversitesi ile Belçika’nın Castors Braine Takımı karşı karşıya gelecek.