Uluslararası İlaç Endüstrisi YDÜ’de Toplandı
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2015, 17:32
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 08:49

İlaç Endüstrisi’nde Quality by Design (QbD) anlayışı ile ilaçta ArGe ve Üretim konulu Uluslararası Sempozyum YDÜ Eczacılık Fakültesi ev sahipliğinde yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa, Kıbrıs (Near East Universty Nicosia, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı tarafından, Yakın Doğu Turizm İşletmeleri organizasyonu ile (Dorana Turizm) İlaç Endüstrisinde Quality by Design (QbD) anlayışı ile ArGe ve Üretim konularının ele alındığı 2nd International Symposium & Workshop of NEU Compaction Center: Solid Dosage Formulation & Process Development "QbD / PAT in Mind" Sempozyumu’nun gerçekleştirildiği belirtildi.

Uluslararası İlaç Endüstrisi’nden Büyük İlgi…

Açıklamada, konusunda Dünya’ca tanınmış bilim insanlarının katıldığı ve BASF ile Natoli kuruluşları sponsorluğunda Girne Oscar Resort Hotel’de gerçekleşen açılış kokteyli ile başlayan sempozyuma, Uluslararası İlaç Endüstrisi’nin büyük ilgi gösterdiği vurgulandı.

Simulator Uygulamaları Yapıldı…

Dr. Metin Çelik ve Dr. Yıldız Özalp tarafından organize edilen ve açılış konuşmalarını YDÜ
Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çalış ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’ın yaptığı sempozyumda, pek çok konu yanısıra Compaction Simulator uygulamaları ile formulasyon ve proseslerdeki sonuçlara katkısı bütün yönleri ile tartışıldı.

Üniversite-Sanayi Işbirliğinin Gelişmesine Katkı…

Sempozyum kapsamında YDÜ Eczacılık Fakültesi’ndeki Compaction Simulator’ün kullanıldığı özel uygulamaların yapıldığına yer verilen açıklamada, sempozyumun bu özelliği ile Üniversite-Sanayi işbirliğinin gelişmesine de önemli katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

Türk İlaç Endüstrisi ArGe bölümleri katıldı…
Türk İlaç Endüstrisi’nin önde gelen kuruluşları Abdi İbrahim, Bilim, Nobel, Mustafa Nevzat, PharmaVision, Berko İlac ArGe ve üretim bölümü çalışanlarının büyük ilgi gösterdiği sempozyuma uluslararasi ilaç hammadde ve firmalarından BASF, Ashland yanısıra tablet kalıp üreticisi Natoli de destek verdi.