Uluslararası Bilişim Kongresi’nde Yakın Doğu Üniversitesi’ne Jüri Özel Ödülü…
Date Added: 29 Eylül 2019, 16:18
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 08:48

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonunda kurumlar arası işbirliği ile düzenlenen, Maltepe Üniversitesi ile Manisa Celal Bayar Üniversitesinin sekretaryasını yaptığı “Uluslararası Engelsiz Bilişim 2019 (BİLTEVT2019) Kongresi”nde Yakın Doğu Üniversitesi’ne Jüri Özel Ödülü verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ‘‘Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım’ teması altında çalışmaların paylaşıldığı ve engellilerin bilişime daha kolay erişmesi için yazılım uzmanlarına çağrı yapıldığı Kongre kapsamında verilen “Engelsiz Bilişim 2019 Ödül Töreni”nde, Yakın Doğu Üniversitesi’ne yapmış olduğu engelsiz faaliyetler öncülüğü, çalıştay, etkinlik ve katkıları nedeniyle “Jüri Özel Ödülü” verildi.

Ödül, Kongrenin açılış konuşmacıları arasında yer alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ’a takdim edildi. Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fahriye Altınay ile Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı, Engelli Hakları İzleme Komite Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay ile KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Kıbrıs Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit de kongreye davetli konuşmacı olarak katıldı.


Prof. Dr. Şanlıdağ: “Engelsiz Bilişim Günleri Aralık Ayında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Yapılacak…”
Uluslararası Engelsiz Bilişim 2019 Kongresi açılış konuşmasında söz alan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, gerek bilimsel gerekse kurumlar arası işbirliğini güçlendirerek Yakın Doğu Üniversitesi’nin bu alanda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirilmesinde öncülük ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Şanlıdağ, engelsiz kampüs çalışmalarında farkındalığın ötesinde çalışmaların ivme kazandığını ifade ederek, Yakın Doğu Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile KKTC Engelsiz Bilişim Platformu tarafından yürütülen engelsiz bilişim alanında ve engelli farkındalığında yapmış olduğu faaliyetler nedeniyle ödüle layık görülmenin gurur verici olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Şanlıdağ, “Bilişim ve teknoloji hizmetlerinden yararlanarak engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayatlarına, kamu kurum hizmetlerinden yararlanmalarına, eğitimlerine ve bilgiye erişimlerine katkıyı artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Uluslararası Engelsiz Bilişim 2019 Kongresi” 2019 yılı partner ülkesi olduğunu belirten Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kongrede oy birliği ile alınan kararla 2019 yılı Aralık ayında KKTC Engelsiz Bilişim Günleri’nin düzenleneceğini belirtti.

Engelsiz Faaliyetlerle İlgili Yürütülen Çalışmalar Anlatıldı…
Kongrede panel oturumunda konuşma yapan Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fahriye Altınay, yükseköğretim ve engelsiz teknolojiler alanında uluslararası işbirliği ile yürütülen bilimsel çalışmalar ve projelerin önemine dikkat çekti. Bilimsel dayanağın kalıcı çözümler yaratacağını ifade eden Prof. Dr. Altınay, enstitü bünyesinde yapılan faaliyetlerin de bu yönde olduğunu vurguladı.

Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eşbaşkanı, Engelli Hakları İzleme Komite Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay ise yaptığı konuşmada, merkezin 2013 yılından itibaren işbirliği ile engelsiz bilişim konusunda ilk adımı attığını, yeni kurulan izleme komitesi sayesinde de her alanda hakların izlenmesi ve denetlenmesi işlevini kurum olarak yerine getirdiklerini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde koordinasyon sağlanarak kalıcı sürdürülebilir faaliyetlerin zemininin sağlandığını belirten Prof. Dr. Altınay, Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon kurulu üyeliğindeki görevi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen engelsiz veri tabanı projesi hakkında da bilgiler aktardı.

Önemli Çıktılar Elde Edildi…
Engellilerin, eğitim ve ekonomik hayata katılımında bilişim teknolojilerinin oldukça önemli olduğuna ve engellilerin hayatın her alanında olmasına vurgu yapılan konferans sonucunda atılması gereken adımlarla ilgili önemli çıktılar elde edildi. Engelli istihdamının önünün açılması, engelli burs ve danışmanlık hizmetlerinin artırılması, mesleki gelişim programlarının istihdam koşullarına göre artırılması, yükseköğretim programlarında istihdam önceliği olanların engelsiz program koşullarını yerine getirmesi, yükseköğretim kurumlarında seçmeli derslerinde engelsiz teknolojiler ve sosyal sorumluluk derslerinin yer alması gibi yapılması gereken stratejik adımlar belirlendi.