Türkiye Resim Sanatçısı Orhan Zafer’in (Ara Bölge) İsimli Sergisi ile Kırgızistan Sanatçısı Baizak Alybayev’in (Görünüm) İsimli Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hazırladıkları İki Ayrı Kişisel Resim Sergisi Milli Eğitim ve Kültür Eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova Tarafından Açıldı
Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2020, 12:01
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:51

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Türkiye resim sanatçısı Orhan Zafer’in (Ara Bölge) isimli 20 eserden oluşan kişisel sergi ile Kırgızistan resim sanatçısı Baizak Alybayev’in (Görünüm)isimli 22 eserden oluşan kişisel resim sergisi Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Tıp Fakültesi sergi salonunda yer alan serginin açılışına Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova başta olmak üzere, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, rektör yardımcıları, enstitü müdürleri, dekanlar, öğretim elemanları, sanatçılar ve davetliler katıldı.

Serginin açılışında, Yakın Doğu Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kırgızistan resim sanatçısı Baizak Alybayev, Türkiye resim sanatçısı Orhan Zafer ile Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Kapsamında 21 Bine Ulaşan Eser Üretildi…”
Serginin açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında 2019 yılında 232 uluslararası sergi gerçekleştirildiğini, geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde 18’i kişisel, 5’i karma olmak üzere 715 eserden oluşan toplam 23 sergi açılarak, bugüne dek 21 bin eser üretildiğini söyledi.

9 Ağustos 2018’de temelleri atılan, yaratıcılıkta özgürlük sağlayan ve pek çok ülkeden sanatçıyı bir araya getiren, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ile ilgili aktaran Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Müzenin ülkemizin uluslararası platform ve kendi özvarlığına hitap eden önemli bir seçme, biriktirme, koruma ve sergileme işlevlerini üstleneceğini belirtti.

Prof. Dr. Şanlıdağ, 20.000m2 kapalı alana sahip, 6 katlı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi koleksiyonunun da, sanatçıların değişik dönemleri yansıtmasıyla birlikte ekol, tarz ve üslûp bakımından geniş bir yelpaze oluşturacağını sözlerine ekledi.

Türkiye resim sanatçısı Orhan Zafer ile Kırgızistan resim sanatçısı Baizak Alybayev’in Gümüş Anahtar Ödülüne layık görüldüğünü de dile getiren Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi projesinin Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’in vizyonu olduğunu dile getirdi.

“Bu Güzel Fırsatı Sunan Dr. Suat Günsel’e Teşekkür Ediyorum…”
Kırgızistan resim sanatçısı Baizak Alybayev de, “Sizi kişisel sergimin açılısında görmekten mutluluk duyarım. Öncelikle Dr. Suat Günsel'e daveti ve bu güzel fırsatı sunduğu için teşekkür ediyorum. Size ve ekibinize desteğiniz ve ilginiz, sıcak karşılama ve dostluluk dolu atmosfer için sonsuz şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde Renklerimin Bulunacak Olmasından Onur Duyuyorum
Türkiye resim sanatçısı Orhan Zafer ise, insanlık tarihinin yazılmasından bugüne hep var olmuş büyük bir medeniyetin sanatsal yansımalarını geleceğe taşıyacak olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde kendisinin de renklerinin bulunacak olmasından onur duyduğunu söyledi.

Orhan Zafer, Türk Kültür ve Sanatının en büyük mabetlerinden birisi olacağına inandığı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi”nin gelecekte Dünya sanat tarihinde de kendinden gururla söz ettireceğini dile getirerek, 10’ununcu Kişisel Sergi’sine katılanlara ve emeği geçenlere selamlarını sundu.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin gök kubbeyi gökkuşağı gibi saran Türk Dünyasının tüm renklerini buluşturmak amacıyla yüzlerce sanatçının on binler aşan ev sahipliğine yapacağını ifade eden Zafer, “ Bu kutlu mekana gelecekte yolu düşenlerin tarihin özünü, balasının gözünü, toprağını, taşını, bayrağını, kızılını, mavisini, akını, halısının motifini, rengini sanatçıların gönül penceresinden görecek. Masalını, ninnisini, sazını, atasının sözünü, ressamların renk diliyle yeniden dileyecek, ruhunda en derinden hissedecek, gözlerinde ve ruhlarına kalıcı izler bırakacaktır” dedi.

Dr. Özdemir Berova: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Sanat ve Kültürün Birleştirilmesinde Önemli Rol Oynuyor…
Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova da, Yakın Doğu Üniversitesi eğitim alanında ülkemizin öncü üniversitelerinden bir tanesi olduğunu ifade ederek, sanatsal faaliyetler için de büyük bir enerji sarf edildiğini ve bu çalışmaların gururla izlendiğini belirtti.

Dr. Berova; “Anavatan Türkiye ve ata yurdumuz Kırgızistan’dan sanatçıların çok değerli eserlerini sunacağı ve biz de bu eserleri izleyerek güzel ve verimli bir güne başlama fırsatı bulacağımız bu sergi salonunda bulunmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Sanatçılarımıza da aramızda olduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi bünyesinde bugüne kadar 260 sergi ve 20 binin eserin sergilenme başarısı gösterilmesinin kolay olmadığını dile getiren Berova, bunun büyük bir özveri, çalışma ve organizasyon yeteneği gerektirdiğini söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’in sanat alanı ile ilgili bitmek tükenmez bir enerjisi ile bu çalışmaları desteklemesinin önemli olduğuna vurgu yapan Özdemir Berova, sanat alanına yapılan yatırımların önemine değindi.

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova şunları dile getirdi: “Sanat tüm dünyada ülkeleri birbirine kaynaştıran insanların birbiri ile sevgi ile bakmasını sağlayan en önemli olgulardan bir tanesi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde görev için bulunduğum sırada o meclis salonlarında sanat eserleri ve kültürel alandaki faaliyetlerin ne kadar birleştirici rol oynadığına tanıklık ettim. Bu bağlamda ülkemizde böyle bir gurur kaynağı olan Kıbrıs Modern Müzesinin bulunması ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçıların burada kaynaştırılması KKTC için bir gurur kaynağı. Bu organizasyonu yapan yöneticileriler ile ülkemize büyük katkı sunan Kıbrıs Modern Sanat Müzesine teşekkür ediyorum.”

Gümüş Anahtar Onur Ödülü Takdim Edildi…
Konuşmaların ardından Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı UBP Girne Milletvekili Dr. Özdemir Berova tarafından Kırgızistan resim sanatçısı Baizak Alybayev ile Türkiye resim sanatçısı Orhan Zafer’ Gümüş Anahtar Onur Ödülü takdim edildi. Daha sonra 2 ayrı kişisel serginin açılışı gerçekleştirildi.