Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN Yakın Doğu Üniversitesini Ziyaret Etti
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2017, 11:21
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:24

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna bağlı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölümü’nü ziyaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Günay KIRPIK’ın da eşlik ettiği ziyarette, Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL ve Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Şevket ÖZNUR hazır bulundu.

İki Kurum Arasında İşbirliği Yapma Kararı Alındı…

Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL, ziyarette yaptığı konuşmada, Atatürk’ün direktifleriyle kurulan kurumların başında gelen Türk Tarih Kurumu’nun değerli başkanını ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Tarihsel süreçte birçok medeniyete sahiplik yapan üzerinde yaşadığımız toprakların tarihe yön verdiğini dile getiren Prof. Dr. ÖZKUL her zaman tarih şuurunda olarak medeniyetimizi güçlendirmenin gayretinde olduklarını anlattı.

İki kurum arasında ders ve iş birliği anlaşması yapılmasının kararlaştırıldığını belirten ÖZKUL, sempozyumlar, arşiv çalışmaları, tarihsel araştırmalar ve etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Ziyaretin, Üniversite ve Tarih Bölümü açısından çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Efdal ÖZKUL, Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Başkan Yardımcısına Tarih Bölümü, kurulum çalışmaları devam eden Milli Tarih Müzesi ve Yakın Doğu Üniversitesi ile ilgili bilgiler aktardı.

“Yakın Doğu Üniversitesine Desteklerimiz Sürecek…”

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN da, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kıbrıs’ın kendileri için önemli olduğunu, desteklerinin devam edeceğini  ve Yakın Doğu Üniversitesi ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Büyük Kütüphaneye Kitap Bağışında Bulunuldu… Araba Müzesini Gezdiler…

Ziyaret sırasında Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik TURAN, Türk Tarih Kurumunun yayımlamış olduğu kitaplardan Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesine bağışta bulundu.

Gerçekleşen ziyaretin ardından, Prof. Dr. Refik TURAN ile Prof. Dr. Günay Kırpık, Yakın Doğu Üniversitesi araba müzesini gezerek müze ile ilgili bilgiler aldı. Gezi sırasında, müzede yer alan Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl KÜÇÜK'ün 1960 yılında kullandığı, 1956 model Austin Princess marka makam otomobili ile ilgili detaylı bilgilerde paylaşıldı.