Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun Katılımı ile Gerçekleştirilecek Olan 14 Azerbaycanlı Ressam’ın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Hazırladıkları 40 Eserin Sergileneceği Sergi Açılıyor…
Date Added: 12 Şubat 2019, 14:17
Last Updated Date:24 Kasım 2020, 15:39

Yakın Doğu Üniversitesi kampüsü Müzeler bölgesinde kurulan ve kurulduğu günden itibaren yoğun bir şekilde kültür ve sanat faaliyetlerini yürüten Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Azerbaycan Sanatçıları Resim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor. 14 Azerbaycanlı ressamın müze için hazırladığı 40 eserin sergileneceği serginin açılışı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ağaoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Azerbaycan Sanatçıları Sergisi’nin açılışı, 13 Şubat 2019 Çarşamba günü, saat 12.00’de, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda gerçekleşecek. Yağlı boya ve akrilik teknikleri kullanarak hazırlanarak hazırlanan ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan eserler Kıbrıs Modern Sanat Müzesi envanterine katılacak.

Türki Cumhuriyetlerden Ressamların Nadide Eserleri Müzede Yer Alıyor…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, 14 Türk devletine mensup ressamların nadide eserleri ile zengin bir koleksiyona sahip. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gagavuzya, Tataristan, BaşKürdistan, Dağıstan, Altay Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti ve Halay Cumhuriyeti ressamlarının değişik dönemlerini yansıtan eserleri geniş bir yelpazede sunan müze, Kırgız Sanatçıların resim sergisinin ardından Azerbaycan Sanatçıları sergisi ile sanatseverleri buluşturuyor.

Müzenin Sanat Eserleri Zenginleşiyor…
Bünyesinde nadide ve özel eserleri barındıran Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, ziyaretçilerine farklı ekol, tarz ve üslup bakımından geniş bir yelpaze sunuyor. Akrilik, yağlı boya, sprey boya, air brush, karışık boyama ile çizim tekniklerinden oluşan tablolar yer aldığı müzede, ahşap-tahta oyma, mermer-seramik heykel, kil şekillendirme, metal heykel ve el yapımı av bıçağı yapım aşamaları da sergileniyor. Sanatın birleştirici, iyileştirici, güzelleştirici yönünü ile geçmişimizi ve bugünümüzü anlamanın yeni yollarını göstermesini misyon edinen müze sanat eserlerini zenginleştirmeyi amaçlıyor.