Tümgeneral Yıldırım, Tuğgeneral Algan ve Tuğgeneral Volkan Yakın Doğu Üniversitesi’nde Açık olan Beş Sergiyi Ziyaret Etti…
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2019, 15:57
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:29

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Yardımcısı Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi ile Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Öncülüğünde Dört Farklı Mekânda Yer Alan Sergileri Gezdi…
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi’nin “Kıbrıs Türk Millî Mücadele Fotoğraf Yarışması” konulu sergisi ile Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin açtığı Kazakistan, Türkmenistan, Başkurdistan ve Tataristan Sanatçıları Resim Sergilerini gezdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Tümgeneral Yıldırım, Tuğgeneral Algan ve Tuğgeneral Volkan’a ziyaretleri sırasında, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ile Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Müdür Vekili Görkem Bulunç eşlik etti.

Eserleri Merakla İncelediler…
Askeri heyet ziyaret kapsamında ilk olarak,Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alan Kazakistan’dan 3’ü devlet sanatçısı unvanına sahip 5 ressamın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve 40 eserden oluşan “Kazakistan Sanatçıları Resim Sergisi”ni gezerek eserleri inceledi.

Heyet daha sonra, İrfan Günsel Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda, 50 fotoğraf sanatçısının 190 fotoğrafının sergilendiği “Kıbrıs Türk Millî Mücadele” temalı fotoğraf yarışması sergisini ziyaret etti. Sergide sergilenen fotoğraflar arasında yer alan eski mevziler, hendekler, tüneller, sığınaklar, tarihi yerler, eski binalar, sokaklar, millî mücadele yıllarında kullanılan araç ve gereçler ile ilgili detaylı bilgi aldı.

Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda sergilenen devlet sanatçısı unvanına sahip Başkurdistanlı 5 ressamın 35 eserinden oluşan “Rusya Federasyonu Başkurdistan Muhtar Cumhuriyeti Sanatçıları Resim Sergisi” ile 40 eserin sergilendiği “Türkmenistan Sanatçıları Resim Sergisi”ni de gezen heyet, son olarak İletişim Fakültesi Sergi Salonu’nda yer alan Tataristanlı 5 ressamın 40 eserden oluşan “Tataristan Sanatçıları Resim Sergisi”ni ziyaret etti.


Tümgeneral Yıldırım: “Müzeler ve Sergilenen Eserler Etkileyici…”
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada,sergi salonlarında sergilenen eserlerin etkileyici ve genç nesillere ışık tutucu nitelikte olduğunu belirtti.Tümgeneral Yıldırım, Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi tarafından yapılan Kıbrıs Türk Millî Mücadele temalı fotoğraf yarışmasında sergilenen fotoğrafları da çok beğendiğini sözlerine ekledi.

Kıbrıs Türk Kültür ve Sanatı Uluslararası Boyutlara Taşınacak…
Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel de, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ve Kıbrıs Türk Millî Tarih çerçevesinde yapılan bütün etkinliklerin, Kıbrıs Türk kültür ve sanatının uluslararası boyutta tanınmasında ve öneminin artmasında büyük önem taşıdığını kaydetti. Günsel, kültür ve sanatın gelecek tarihe götürülmesi, sanat eserlerinin muhafaza edilmesinde ve sistemli olarak kayıt altına alınmasının önemine de değindi.