Tıp ve Mühendisliği Biraya Getiren Uygulamalı Yapay Zekâ Araştırma Merkezi Bir Akademik Yılda 70’ten Fazla Makale Yayınladı…
Eklenme Tarihi: 01 Mart 2019, 14:14
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:32

Dijital sanayi devriminin en önemli parçası olan ve geleceği şekillendirecek yeniliklerin başında gelen yapay zekâ ve veri bilimi için önemli adımlar atan Yakın Doğu Üniversitesi, kurduğu Uygulamalı Yapay Zekâ Araştırma Merkezi’nde, 2017-2018 eğitim yılında 70’den fazla bilimsel makale yayınladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Robotiks ile Yapay Zeka Sistemleri araştırma laboratuarlarını içeren Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi, yapay zeka elementleri, bulanık mantık ve derin öğrenme yapılarının araştırılması, yeni algoritma ve yöntemlerinin geliştirilerek onların robotik, sağlık, eğitim, sinyal işlemi, veri iletişimi, modelleme, sanayi alanlarında uygulanması konularında araştırmalar yaptı.

Tıpta Tedavi ve Araştırmaların Hızla Sonuçlandırılması Açısından Kolaylık Sağlayacak…
Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi, tıp alanında klinik teşhis işlemlerini gerçekleştirebilecek ve tedavi önerilerinde bulunabilecek yapay zeka programlarının oluşturulması üzerine de çalışmalar yürütüyor. Merkez, yeni evrensel algoritmanın yapılması ve optimizasyon problemlerinde uygulanması, yapay zeka yöntemleri ile birçok kanser hastalıklarının-göğüs kanserinin, meme kanserlerinin tanımları, Parkinson, epilepsi, cilt, karaciğer hastalıklarının teşhisi, yapay zeka yöntemleri ile dinamik objelerin, robotların navigasyonu ve kontrolü gibi araştırmalar üzerinde çalışıyor.

Göğüs Hastalıkları ve Epilepsi Hastalıklarının Teşhisi ile Engelli İnsanların Bilgisayar Kullanabilmesi Sağlandı…
TUBITAK ve BAP projelerinin de yapıldığı araştırma merkezinde, geleceğimizi şekillendiren en önemli teknolojik gelişmeler arasında sayılan derin öğrenme ve yapay zeka çalışmaları ile ilgili önemli araştırmalar yürütülüyor. Rahib Abiyev’in yönetmenliğini yaptığı “Bulanık Sistemlerde Gelişen Trendler: Z-Sayı Tabanlı Bulanık Sistemler, Teori ve Pratik Uygulamalar” ve “Derin Öğrenme Yapıları ve Uygulamaları” konusunda projeler yapılıyor.

Z-Sayı Tabanlı Bulanık Sistemlerin teorik olarak yeni sonuçlar alınarak onların dinamik sistemlerin kontrolünde ve Yakın Doğu Üniversitesinin hareket eden robotları kontrol etmek uygulanması başarı ile tamamlandı. Bu araştırma sonucunda robotların performansı yükseldi. Diğer araştırma konusu olan derinine öğrenme yapılarının incelenmesi, görüntü işlemi ve sınıflandırma problemlerinin çözümünde kullanılmasında ise göğüs hastalıklarının ve epilepsi hastalıklarının teşhisi, engelli insanların kafa ve göz hareketleri ile bilgisayar kullanma soruları çözüldü. Yukarıdaki konularda farklı-farklı makaleler atıf indeksli (Web of Science) dergilerde yayınladı.

Derin Öğrenmeye Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Keşfetmeyi Hedefliyorlar...
Araştırma merkezinde, Z-Sayı Tabanlı Bulanık Sistemlerin ve derinine öğrenme yapılarını konusunda yeni araştırmalar yapılıyor. Bu teorilerin insansız aracın kontrolü ve görüntü işleminde kullanmakla farklı sorunların çözülmesini sağlaması amaçlanıyor.

Araştırma Sonuçlarını Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimine Aktarılacak…
Prof. Dr. Rahib Abiyev’in başkanlığında faaliyet gösteren Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi’nde bulunan araştırma laboratuarlarında Mühendislik Fakültesi hocaları, Bilgisayar Mühendisliğinin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri farklı araştırmalar yapıyorlar. Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve araştırmacılarının; disiplinler arası sürdürülen projelerin ve ortak çalışmaların ürettiği bilgilerin, bölümlerindeki araştırma ve eğitim çalışmalarına aktarılması hedefleniyor. Aynı zamanda merkez ile bölümler arasında araştırma ve eğitim koordinasyonuna da katkıda bulunulması isteniyor.

Sonuçlar Uluslararası Dergilerde Yayınlandı…
Merkezde yürütülen projelerin sonuçları uluslararası indekslerde taranan dergilerde (Web of Science) basıldı. Bu projelerde geliştirilen teorinin sonuçları akıllı omnitekerlekli robotların denetiminde, gıda güvenliği risk seviyesi ölçümünde başarı ile uygulandı. Bu araştırmalar sonuçlarında Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezinde 2017-2018 eğitim yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 2 PhD, 8 Yüksek Lisans öğrencileri başarı ile tezlerini bitirdiler.