TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ALBAYRAK Günsel’i Ziyaret Etti
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2016, 12:12
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:53

KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL, açılışını TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yaptığı, 100'den fazla ülkeyi İstanbul'da biraraya getiren 16. MÜSİAD EXPO fuarında ülkemizi tanıttı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Bilgi teknolojilerinden savunma sanayisine, çevre, yapı malzemelerinden inşaata, tekstilden otomotive, mobilya ve gıdaya kadar birçok farklı sektörü biraraya getiren MÜSİAD EXPO fuarına KKTC şemsiyesi altında katılan GÜNSEL’in Türkiye ve uluslararası katılımcılardan büyük ilgi gördüğü bildirildi.

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Günsel’i Ziyaret Etti

Bakan ALBAYRAK: GÜNSEL, KKTC’de Nelerin Başarılabileceğini Dünya’ya Göstermesi Bakımından Çok Önemli Bir Adım…

Açıklamada ayrıca, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK’ın, 16. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 1. KKTC Fuarı’nı ziyaret ederek GÜNSEL hakkında bilgi aldığına yer verildi. Bakan ALBAYRAK, GÜNSEL standında GÜNSEL’in teknik ve motor özellikleri hakkında detaylı bilgiler alan Bakan ALBAYRAK projenin çok heyecan verici olduğunu belirtti. Bakan ALBAYRAK ziyarette yaptığı konuşmasında “GÜNSEL, KKTC’de nelerin başarılabileceğini Dünya’ya göstermesi bakımından çok önemli bir adım olmuştur” dedi.

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Günsel’i Ziyaret Etti

ÖZGÜRGÜN: GÜNSEL, KKTC’nin Uluslararası Platformda Tanıtılmasına Önemli Katkıda Bulundu...

Aynı açıklamada Türkiye ile KKTC Ekonomi Bakanlıkları işbirliğinde KKTC’deki sanayi, yüksek öğretim, turizm, inşaat, emlak sektörlerinin tanıtıldığı 1. KKTC Fuarı ve Tanıtım Günleri’nin açılışını yapan Başbakan Hüseyin ÖZGÜRGÜN’ün de, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir BEROVA ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU ile birlikte Günsel’in standını ziyaret ettiği ve YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat GÜNSEL ile Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL’le biraraya geldiği belirtildi. ÖZGÜRGÜN ziyarette yaptığı konuşmada, 20'den fazla ülkenin savunma bakanının, kuvvet komutanının bizzat katıldığı, aralarında Airbus, Boeing gibi Dünya devi havayolu şirketi yanısıra Türkiye'nin ileri teknoloji üreten başta TÜBİTAK olmak üzere bu konuda lider kuruluşlarının ürettiği yüksek teknoloji ürünleriyle yer aldığı özel bölümde, ülkenin ilk yerli otomobili Günsel’in sergileniyor olmasının, KKTC’nin uluslararası platformda tanıtılmasına katkı yaptığını söyledi.

TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Günsel’i Ziyaret Etti

Doç. Dr. İrfan GÜNSEL: Fabrikanın Temeli 9 Aralık’ta KKTC’de Atılacak…

Yapılan açıklamada Başbakan ÖZGÜRGÜN ile bakanlar ve basına bilgi veren Doç. Dr. İrfan GÜNSEL’in, KKTC’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’i üretecek fabrikanın temellerinin 9 Aralık 2016 tarihinde KKTC’de atılacağını söylediği belirtildi. Açıklamada son olarak GÜNSEL’in bir yıl içinde yollarda olmasını planladıklarına dikkat çeken İrfan GÜNSEL’in, iki yıl içinde de seri üretime geçmeyi hedeflediklerinin altı çizildi. Doç. Dr. İrfan GÜNSEL “9 Aralık’ta ülkemizin ilk yerli araba fabrikasının temelini atarak 50 yıllık bir hayalin 8 yıllık çalışma sonucunda gerçeğe dönüşüceğine tanıklık edeceğiz. Kıbrıs Türk otomotiv sanayinin gelecek vizyonunu belirleyecek bu önemli adımın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin ilk yerli otomobili olan GÜNSEL’in seri üretime geçeceği bu önemli fabrika, ülkemizin adını araba üreten ve ihraç eden ülkeler arasına sokacaktır. GÜNSEL fuarda KKTC’nin bilim, ekonomi, innovasyon ve teknoloji alanlarında geldiği noktayı gururla temsil etti. GÜNSEL bundan sonra da dünyanın dört bir yanında düzenlenecek KKTC tanıtım fuar ve etkinliklerinde ülkemizin simgesi ve gurur kaynağı olmaya devam edecektir” dedi.

Haberin Videosu