Tatar: Alternatif Çözüm Modellerinin Bilimsel Temelde Tartışılmasını Anlamlı Buluyoruz
Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2019, 11:33
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:17

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, 50 sanatçının 190 fotoğrafının sergilendiği  “Kıbrıs Türk Millî Mücadele" temalı fotoğraf yarışması sergisini ziyaret etti.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; UBP Genel Başkanı Ersin Tatar Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi tarafından organize edilen ve 50 Sanatçının 190 fotoğrafının sergilendiği “Kıbrıs Türk Millî Mücadele" temalı fotoğraf sergisini ziyaret etti. Tatar’a UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda, Dışişleri Eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, UBP Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan eşlik etti.

Sergi, Milli Mücadele Yıllarını Resimlerle Yaşatıyor...
“Kıbrıs Türk Millî Mücadele Sergisi’nde gerçekten bizleri derinden etkileyen fotoğraflar gördük” diyen UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, “ülkemizdeki pek çok tanınmış kişi yanısıra İsveç'te yaşayan kişilerin de fotoğrafları ile katkı koyduğu bu önemli sergide, Kıbrıs’da sorunu kimlerin çıkardığını, Milli Mücadele yıllarında Kıbrıs Türk Halkı’nın hangi zorlu şartlarda mücadele ettiğini ve tarihi gerçekleri fotoğraflarla bir defa daha görme fırsatı bulduk. Çok anlamlı bir sergi. Emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.


Serginin Konferanslar İle Aynı Yerde Olması Anlamlı
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık Hudut Genel Müdür Vekili Büyükelçi Çağatay Erciyes, TC Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başçeri, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, komutanlar, Türkiye ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinden 50’den fazla akademisyen, diplomat, siyasetçi, araştırmacı ve uzmanın katılımı ile gerçekleşen Kıbrıs'ın Dünü, Bugünü ve Geleceğe İlişkin Vizyonu Konferansı’na da katılan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Millî Mücadele resimlerinin bu konferansın yapıldığı kongre merkezinde sergilenmesinin anlamının da büyük olduğuna işaret etti.

Konferansta Alınacak Sonuçları Önemsiyoruz...
Yakın Doğu Üniversitesi’nin Doğu Akdeniz’de bulunduğu tahmin edilen hidrokarbon kaynakları ve buna bağlı son dönemde yükselen enerji rekabeti ile Kıbrıs konusunun çözümüne yönelik alternatif çözüm modellerinin tartışılmasına ev sahipliği yapmasının çok anlamlı bulduğunu belirten Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’nın siyasi eşitliği ve güvenlik ihtiyaçlarının garanti altına alındığı yeni fikirlerin tartışılmasının önemine işaret etti. Konferansta KKTC, TC ve bölge açısından son derece önemli konuların bilimsel temelde tartışılmasının önemine işaret eden Tatar, burada alınacak sonuçları önemsediklerine işaret etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel'i de ziyaret eden UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ve beraberindeki heyet inşaatı devam eden Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin sanata yaptığı yatırımlar hakkında bilgi aldı.