“Söz’ün Son Kadını: Bedia Hanım” Belgeseli Londra’da Gösterildi…
Eklenme Tarihi: 08 Mart 2019, 10:19
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:26

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından hazırlanan Kıbrıs’ın ilk Türk kadın gazetecisi Bedia Okan Göreli’nin hayatının ele alındığı "Söz'ün Son Kadını: Bedia Hanım" Belgeseli, Başbakan Tufan Erhürman’nın katılımıyla Londra’da gösterildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, “Söz'ün Son Kadını: Bedia Hanım" belgeseli, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilciliği’nin organizasyonu ile Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gösterildi. Başbakan Tufan Erhürman’nın da katılım gösterdiği gecede, duygusal anlar yaşandı.

Gösterim sonrası düzenlenen panelde FIWAL ve Konsey Başkanı Aysın Yılmaz, Enfield Belediye Meclis Başkanı Nesil Çalışkan ve Başbakan Tufan Erhürman birer konuşma yaptı.

Başbakan Erhürman: “Çok Başarılı Kadınlarımız Var…”
Kıbrıs'ta kadın olmanın zorluğundan ve çok başarılı kadınlar olduğundan söz eden Başbakan Tufan Erhürman, kızkardeşlik kavramının öneminden bahsederek, dayanışma ve iletişimle başarıların çok daha güçlü olacağını kaydetti.

Başbakan Erhürman, belgeselde yer alan Kıbrıs'taki dedikodu olgusuna rağmen, o dönemde Bedia Okan gibi kadınların güçlü mücadelesinin bu dönemde de aynı mücadeleci ruhla devam ettiğini ifade ederek, toplumumuzda tüm zor koşullara rağmen çok başarılı kadınlar olduğunu vurguladı.

Belgesel Kız Kardeşlik Olgusunu Öne Çıkarıyor…
İngiltere'de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Türk, Enfield Belediye Meclisi Başkanı Nesil Çalışkan ise, belgeselin "kız kardeşlik" olgusunu öne çıkardığını ve bu ruhla kadınların dayanışma halinde birçok zorluğun üstesinden gelebileceğini belirtti. Çalışkan, kadınların kendi deneyiminden de yola çıkararak birbirine destek verdiği zaman dayanışma ruhuyla yükselebileceğini kaydetti.

KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı ise konuşmasında belgeselin büyük değer taşıdığını vurgulayarak, belgeselin yapımını üstlenen Yakın Doğu Üniversitesi ve Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap'a emeklerinden dolayı teşekkür etti.