Sağlık Hizmetlerine Nitelikli Ara Eleman…Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Mezunları Diploma Sevinci Yaşadı…

Also available in: English

Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2019, Pazar, 19:20
Son düzenleme: 24 Haziran 2019, Pazartesi, 09:04

Sağlık Hizmetlerine Nitelikli Ara Eleman…Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Mezunları Diploma Sevinci Yaşadı…

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2018 – 2019 Bahar Dönemi mezuniyet töreni, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, törene Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç, Enstitü Müdürleri, Dekanlar, Başhekimler, Öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Alkışlar eşliğinde mezun öğrencilerin salona girmesi ile başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Yakın Doğu Üniversitesi Dans Okulu gösterileri ile törene renk kattı.

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 2018-2019 Bahar Dönemi’nde, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri Teknikerliği, Anestezi Teknikerliği, Çocuk Gelişimi Teknikerliği, Diyaliz Teknikerliği, Eczane Hizmetleri Teknikerliği, Elektronörofizyoloji Teknikerliği, Fizyoterapi Teknikerliği, İlk ve Acil Yardım İş Laborant ve Veteriner Sağlığı, Odyometri, Ortopedik Protez ve Ortez, Patoloji Laboratuvar Teknikerliği, Perfüzyon Teknikerliği, Radyoterapi Teknikerliği, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği, Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği bölümlerinden 285 mezun verdi.

Törenin açılışında ilk konuşmayı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul birincisi Tezcan Alodalı kendi duygularını ve arkadaşlarının duygularını içeren konuşmasını gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Aykaç; “Teorik, Uygulamaları ve Staj Programı İçeren Bir Eğitim Veriyoruz…”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç, öğrencilerini iş yaşamlarında, sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak bireyler olarak yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, öğrencileri bir birey olmanın sorumluluklarını, topluma karşı görevlerini, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, özellikle bir sağlık teknikeri olarak asıl işinin insan sağlığını korumak ve insanı yüceltmek olduğunu öğrettiklerini söyledi.

Doç. Dr. Aykaç; “Mezun olan öğrencilerimiz iki yıllık eğitimleri boyunca 12.700 saat teorik 6 bin saat pratik uygulamalı yanında yaz döneminde 30 iş günü sürekli mesleki staj uygulaması yapmışlardır” diye konuştu.

Doç. Dr. Aykaç, ailelere seslenerek, “Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerlerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, birçok zorluğa karşı durarak yetiştirdiğiniz, göz bebeklerinizi, evlatlarınıza sağlam bir mesleki temel verdik. Çizdiğimiz yol ve hedef haritası ile her birinin koluna altın bilezik taktık” dedi. Mezun öğrencilere de hitap eden Doç. Dr. Aykaç,  “Sevgili öğrenciler çalışma yaşamınızda sizlere öğretilen doğrulardan sapmayın, onlar her zaman yol göstericiniz olsun. Sizler bugün alacağınız diploma ile birer sağlık çalışanı olacaksınız. Mesleğinizin temeli insandır, bunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Doç. Dr. Tüzünkan; “Sağlık Hizmetinin Kalitesi, Modern Bir Toplumun En Önemli Yapı Taşlarından Biridir…”
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan da yaptığı konuşmasında, toplumun sağlık gereksinimlerini karşılamak üzere yetiştirilen teknikerlerin tamamı “nitelikli iş gücü” olduğunu ifade ederek ülkenin gereksinim duyduğu sağlık hizmetleri alanında, ön lisans düzeyinde nitelikli ve mesleki açıdan yetkin, insan hakları ve etik değerlere saygılı bireyler yetiştirmeyi görev edindiklerini söyledi.

Doç. Dr. Tüzünkan, yeni teknolojik gelişmeleri kullanabilen ve hasta ile iletişimi iyi olan elemanları yetiştirmenin gayreti ile öğrencilerine kaliteli teorik eğitimin yanında, uygulamalar için kendi laboratuarlarından, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde hizmet veren hastane imkanlarından yararlandığı olanaklar sunduklarını anlattı.

Her yıl kendini geliştirerek büyümeye devam eden Üniversitenin, sanayi ve topluma dönük bilimsel katkılarını artırarak, toplum için bilim üretmek, çalışmalarını toplumun diğer kesimlerine yayarak, projelerini topluma katkı sağlayacak şekilde geliştirme hedefiyle 4. Nesil Üniversite Modelini uygulamaya geçtiğini de aktaran Doç. Dr. Tüzünkan, Teknoloji Transfer Ofisi, yurt dışı anlaşmaları, patent çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan sözlerinin devmaında, bilimsel alanda yetkin, araştıran, sorgulayan, yorumlayan, etik değerlere bağlı, çağdaş genç bilim insanlarının yetiştirilmesi için her türlü yeniliği saklayarak uygulamaya koymaya devam edeceklerini kaydederek mezun olan öğrencilere seslendi.

Doç. Dr. Tüzünkan, “Yakın Doğu çatısı altına teknolojiye dayalı yüksek olanaklar içinde, çağdaş ve doğru bilgilerle donattı. Edindiğiniz bilgilerle ufkunuzu geniş tutun, hayat boyu öğrenmeye devam edin, bilgilerinizi tazeleyin ve hedefiniz daima tüm dünya olsun. Yakındoğu eğitim felsefesi ve kültürüyle yetişmiş olan sizler, yaşamınız boyunca daima hak, hukuk ve etik değerlerden yana olacak; basmakalıp ve ezberci bir anlayışla süregelmiş her türlü köhne düşünceyi tersine çevirebilme dirayetini göstereceksiniz. Bulunduğunuz her ortamda yeniliğin öncüsü olacak, yeni ve yaratıcı fikirleri, projeleri ve ilericiliği daima savunacaksınız. Yüreğinizdeki iyiliği hiç kaybetmeyin. İnsani değerlere saygılı, mesleki bilgisi tam, sorumluluk alan, üretken, kendini yenileyen, topluma hizmeti gaye edinmiş sağlık elemanları olarak, başarılarınızın sizden sonra mezun olacak öğrencilerimize ilham olması dileğiyle sizleri sevgi ile uğurluyoruz.”

Meslek Andı İçerek Kepleri Havaya Fırlattılar…
Konuşmaların ardından öğrencilere diplomaları takdim edildi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Aykaç eşliğinde mezun öğrencilere mesleki andını içti ve öğrencilerin keplerini havaya atması ile tören sona erdi.