Sağlığa “Üçüncü Boyut”- NEU3D Laboratories
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 12:54
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 16:36
Sağlığa “Üçüncü Boyut”- NEU3D Laboratories

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Araştırmaları Merkezi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren NEU3D Laboratories, KKTC’ne bir yenilik daha kazandırdı

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Laboratuvarın Medikal Sorumlusu Dr. Emil MAMMADOV; "Sağlıkta teknolojinin ilerlemesiyle, cerrahların tedavi yaklaşımları da gelişerek yeniden şekillenmektedir. Eskiden hastaların ameliyat öncesi görüntülerini iki boyutlu filmlerden incelerken, son yıllarda görüntüler üç boyutlu olarak izlenebiliyor ve hatta özellikli cerrahi gerektiren durumlarda bu modeller üç boyutlu yazıcılar aracılığıyla üretilip ameliyat öncesi planlamada kullanılabiliyor." dedi.

Sağlığa “Üçüncü Boyut”- NEU3D Laboratories

Dr. MAMMADOV, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren laboratuvarda, özellikli ameliyat gerektiren hastaların tomografi görüntüleri Radyoloji Bölümü tarafından incelenip üç boyutlu modele çevrildikten sonra tarafımızca 3D yazıcıya uygun hale getirilip üç boyutlu model çıktısı alınabiliyor. Ön çalışmalarımızda oldukça ayrıntılı sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz. Bu sonuçlara dayanarak bu tür yaklaşımın yaygınlaştırılıp geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Üç boyutlu yazıcıların sağlık alanına çok hızlı bir giriş yaptığı ve dünyada bir çok merkezin bu hizmetlerden yararlanmaya başladığını belirten Dr. Emil MAMMADOV, ülkemizin de bu teknolojik yenilikten mahrum kalmaması gerektiği vurguladı.

Açıklamada, konuyla ilgili daha fazla bilgi ve iletişim için 3d.neu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz denildi.