Rehber Öğretmenlere Toplumsal Sorunlar Odaklı Seminer Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 13 Haziran 2017, 14:31
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:39

Yakın Doğu Üniversitesi Tanıtım Ofisi tarafından orta eğitim rehber öğretmenlerine yönelik ``Toplumsal Sorunlar`` konulu seminer düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Ülke genelindeki okullardan rehber öğretmenlerin katıldığı seminere, Psikiyatrist  Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Uzm. Psikolog Meryem KARAAZİZ ve  Uzm. Klinik Psikolog İpek ÖZSOY'un konuşmacı olarak katıldığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Salon 101`de düzenlenen seminerde öğretmenlere, ``Stres ile Başa Çıkma``,  “Mobbing / Yıldırma (İş Yerinde Psikolojik Şiddet)” ve “Madde Bağımlılığı” konuları hakkında bilgiler verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Tanıtım Ofisi’nden verilen bilgide, rehberlik eğitim uygulamalarının öğrencilerin zihinsel bedensel, sosyal, ruhsal gelişimini desteklemeyi hedeflediğini bu nedenle de rehber öğretmenlerin  toplumsal sorunlara karşı farkındalığı sağlayarak mesleki gelişimde yeniliği öp planda tutarak  seminerler düzenlendiği ifade edildi.

Stres ile Başa Çıkma  Yöntemleri Anlatıldı…

Uzm. Psikolog Meryem KARAAZİZ, yaptığı sunumda, günlük hayatımızın  gerçeği olan  stressin olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsederek, stres ile nasıl baş edilebileceğini ve neler yapılabileceği konusunda bilgiler paylaştı.

Stresten uzaklaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını dile getiren Uzm. Psikolog KARAAZİZ, stresten kaçınmaya odaklanmaktan vazgeçmemiz, kendimizi tanımaya yönelmemiz  ve hangi önemli durumlar bizi strese sokuyor, hangi durumlar bizi stresten koruyor durumlarının fark edilmesi gerektiğine dikkat çekti.  Meryem KARAAZİZ, olumsuz düşünceler yerine olumlulara odaklanma ve spor yapma gibi faaliyetlerin stresten uzak tuttuğunu örnekledi.

İş Yerinde Agresif Davranışlar Çalışanı Yıldırma Yöntemi

Uzm. Klinik Psikolog İpek ÖZSOY da yaptığı sunumda, iş yerinde agresif davranışlar ve mobbing tanımlarını yaparak örnekler verdi.

İş ortamında bir veya birkaç kişinin yaptığı, bir veya daha fazla çalışana zarar veren davranışların agresif olarak adlandırıldığını anlatan Uzm. Psikolog ÖZSOY, bu durumun ‘yıldırma/mobbing’ olarak adlandırıldığını tarif etti.

Yıldırma sürecinde kurbanların, sözel, sözel olmayan, psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kalabildiğine dikkat çeken İpek ÖZSOY, iş yerindeki agresif davranışın yıldırma/mobbing olarak adlandırılabilmesi için şiddetin sistematik ve devamlı olması gerektiğini söyledi.

Madde Bağımlılığı Toplumsal Çöküş Sağlıyor…

Önemli toplumsal sorunlardan biri olan madde bağımlılığına dikkat çeken Psikiyatrist Mehmet ÇAKICI da, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin, merkezi sinir sistemini etkileyerek kişinin ruhsal ve fiziksel bozduğunu ve bu durum fiziksel ve ruhsal bağımlılığa dönüştüğünü anlattı.

Psikiyatrist ÇAKICI, sonuç olarak toplumsal ekonomik ve sosyal çöküntünün oluştuğunu , eğitim kurumlarının işlevselliğini bertaraf ettiğini belirterek, uyuşturucu kullanımına sebep olan faktörlerin ayrı ayrı tespit edilmesi ile bu sorununun arz ve talep boyutlarıyla ele alınması gerektiğini söyledi.