RA 27 Güney Afrika’da Kendi Rekorunu Kırdı
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2016, 11:44
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:24
RA 27 Güney Afrika’da Kendi Rekorunu Kırdı

Yakın Doğu Üniversitesi güneş enerjisi ile çalışan aracı RA27 ile Güney Afrika’da katıldığı ‘Sasol Solar Challenge’ yarışta beşinci günün sonunda Port Elizabeth şehrine ulaştı. RA27 aracı, toplamda 2000 km üzerinde olan yarış parkurunun 1000 kilometresini tamamlamış oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, RA27 yine yarışmada şehirler arası yaptığı 220 km’lik mesafeyi de 302 km’ye çıkararak kendi rekorunu kırdı. Yakın Doğu Üniversitesi güneş enerjili yarış arabası RA27 ekibi, hem yarışta 1000 km’yi tamamlamanın hem de kendi rekorlarını kırmanın çifte mutluluğunu yaşadılar.

RA 27 Güney Afrika’da Kendi Rekorunu Kırdı

Zorlu Koşullar Yıldırmadı...

Ekip lideri aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi Müdürü olan Ahmet ÇAĞMAN, takımın oldukça motive bir şekilde yarıştığını, RA27'nin Güney Afrika yollarında üzerinde taşıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı ile oldukça iyi bir performans gösterdiğini söyledi. Ahmet ÇAĞMAN, “Beşinci günün ilk etabında bozuk yollardan dolayı tempomuz biraz düştü. İlk 100 km içerisinde iki defa ön iki lastiği değiştirmek zorunda kaldık. Port Elizabeth girişinde ise güçlü rüzgar ve şehir içi trafiği ile boğuşan takımımız bitiş çizgisine zamanında ulaşmayı başardı” dedi.

RA 27 Güney Afrika’da Kendi Rekorunu Kırdı

Yarışta Son Üç Gün...

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pretoria şehrinde 24 Eylül’de başlayan yarış, 1 Ekim Cumartesi günü Cape Town şehrinde sona erecek. ‘Sasol Solar Challenge’, normal trafik akışı devam ederken yapılan yaklaşık 2000 km’lik bir dayanıklılık yarışı.