Prof. Dr. Nedime SERAKINCI Uluslararası Katılımlı Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kış Okuluna Davetli Konuşmacı Olarak Katıldı
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2017, 13:24
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:33

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik ve Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI’nın, İstanbul Üniversitesi Genetik Kulübü tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen “Moleküler Biyoloji ve Genetik Kış Okulu”na konuşmacı ve panelist olarak katıldığı bildirildi.

Yurt dışından bilimin en güncel konuları ile uğraşan bilim insanlarının davet edilmesi ile etkinliklerini uluslararası çapta gerçekleştirilen Moleküler Biyoloji ve Genetik Kış Okulu, bugüne kadar7000’e yakın öğrenciyi ve 150’den fazla öğretim üyesini buluşturdu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İstanbul Üniversitesi’nde 3-5 Mart tarihleri arasında düzenlenen ve ana teması "Moleküler Biyoloji ve Genetik Alanındaki En Son Gelişmeler" olan kış okuluna, Yakın Doğu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve NEU-Genetic Society öğrencilerini temsilen society başkanı Sena Özşen ve Sude İncirli’nin de katıldığı belirtildi.Kış okulunda, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanını kapsayan 13 sunum ve 2 panel yer aldı.

Yaşa Bağlı Hastalıklarda Telomer Uzunluğunun Etkisi Anlatıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence Başkanı aynı zamanda Tıp FakültesiTıbbi Genetik ve Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim DallarıBaşkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, etkinlikte,“Telomerlerin Kemik Kaybı Gibi Yaşlanmaya Bağlı Hastalıklarda Genetik Materyali (Genomu) Korumadaki Katkısı” başlıklı seminer verdi.

Prof. Dr. SERAKINCI, seminer konuşmasında, her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalar olan telomerlerin, geçmişimizde yaşadıklarımızın etkilerini bir özet olarak taşıyarak, geleceğimizde karşılaşacağımız sağlık sorunları ile yaşam süreci hakkında telomer uzunluğu ve yapısına bakılarak söylemenin nasıl mümkün olduğunu değerlendirmemetodolojisini ve bu konudaki doğru ve yanlışları açıkladı.

Yaşa bağlı birçok hastalığın telomer uzunluğu ile yakından bağlantılı olduğu yapılan klinik çalışmalar ile saptandığını ifade eden prof. Dr. Serakıncı, en önemli noktanın hasarlı doku ve hücre örnekleri içlenerek karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Depresyon ve Stress Telomerlerin Kısalmasını Hızlandırıyor…

Prof. Dr. SERAKINCI, oksidadif stress, enflamasyonlar, depresyon, stress, gibi faktörlerin yaşa bağlı telomer kısalmasını hızlandırır etkisi olduğu,bununda yıpranmış telomerlerin  “biyomarker” yani biyo belirteç olduğu hipotezini doğurduğunu dile getirdi.Ayrıca sorulan sorular üzerine fiziksel aktif olmanın, spor yapmanın bireylerin stres düzeyini kontrol altına aldığı için telomer uzunluğu ve stres arasındaki ilişkiyi düzenlemede önemli olduğunu ve literatürde fiziksel aktivite yapmanın uzun telomerlerle ilişkilendirilmiş olduğunu söyledi.

Prof. Dr. SERAKINCI Panelist Olarak da Görev Aldı

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik ve Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Nedime SERAKINCI, Kış okulunda,“Bilimde Güncel Biyoteknolojik ve Endüstriyel Gelişmelerin Yeri ve Biyoetik” adlı panelde Prof. Christine CLAYTON, Dr. James GERAETS, Prof. Dr. Ali Esat KARAKAYA ve Aleksandra DECZKOWSKA ile birklikte panelist olarak görev aldı.

NEU Society Öğrencileri Mutluluklarını Dile Getirdi

NEU-Genetik Society Başkanı ve Moleküler Biyoloji Genetik Anabilimdalı üçüncü sınıf öğrencisi Sena ÖZŞEN de,Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri ve Society olarak üniversitelerini temsil etmekten ve diğer üniversite genetik kulüp ve societyleri arasında yerlerini almaktan büyük mutluluk duyduklarını, kendilerine bu imkanı tanıdığı için başta bölüm başkanları Prof. Dr. Nedime SERAKINCI olmak üzere öğrenci dekanlığına ve üniversitelerine teşekkür ettiler.

Bilimsel Organisazyonlara Katılıma Destek Verilecek

Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Dekanı Doç Dr. Dudu ÖZKUM YAVUZ ise, Öğrenci Dekanlığına bağlı Genetic Society öğrencilerinin bilimsel organizasyonlarda yer almalarının öğrencilerin gelişim ve bilgi paylaşımında önem arz ettiğini ve bu nedenle de desteklemeye devam edeceklerini bellirti.