Prof. Dr. Kerem Cankoçak Yakın Doğu Üniversitesi Periyodik Konferanslar Dizisi Kapsamında Seminer Verdi…
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2019, 14:00
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:03

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM)’nin düzenlediği periyodik konfreranslar dizisi kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Cankoçak, “CERN deneylerinde neler oluyor? LHC-CERN Deneylerinde Standart Model Ötesi Fizik Araştırmaları” başlıklı seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 101 No’lu salonda gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Kerem Cankoçak, CERN’deki çalışmaların temel amacı ile LHC (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) deneyi konusunda katılımcılara bilgiler aktardı. Prof. Dr. Cankoçak sunumunda, CERN’nin kısa tanımını yaparak Higgs Boson'un LHC-CERN 'deki Keşfi ile deneylerden bahsetti.

CERN’nin (Consei Européen pour la Recherche Nucléaire) Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olup İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en önemli ve en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olduğunu anlatan Prof. Dr. Cankoçak şunları dile getirdi: “1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olup günümüzde 21 tam üyesi ile birlikte 2 tam üyelik adayı ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 3 ortak üyesi vardır. Bu merkezde yaklaşık olarak 3000 araştırmacı aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Çalışmaların çoğunluğunu fizikçiler yürütmekte olup destek personeller ve mühendisler de çalışmalara katkı sağlıyorlar. Ayrıca dünya çapında 10000 civarında fizikçi ve mühendis de dönüşümlü ve bazen uzaktan olarak bu çalışmalara katılıyorlar.”

CERN Deneylerinin Amacını Anlattı…
CERN’deki çalışmaların temel amacının teorik fizik bulgularının deneysel ortamda oluşturulması olup üzerinde çalışılan en önemli deney ise LHC (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) deneyi olduğunu belirten Prof. Dr. Kerem Cankoçak, bu deneyde Büyük Patlama (Big Bang Teorisi) koşullarının incelenmesinin hedeflendiğini ve bu çalışmalarla yakın zamanda W ve Z bozanları, atomik simetriler ve Higgs bozonuna benzeyen bir bozon keşfedildiğini söyledi. Prof. Dr. Cankoçak, ayrıca dünyanın farklı yerlerindeki fizikçilerin birbirleri ile iletişim sağlamaları amacıyla CERNdeki yazılımcı Tim Berners-Lee’nın “HTML” adlı bilgisayar dilini bulup geliştirmesiyle keşfedilen ‘‘World Wide Web’’ (www) günümüzde tüm dünyada bilgisayar iletişimini sağlandığını da sözlerine ekledi.

Akademisyenlere CERN’de Araştırma Yapma Kapısı Açıldı…
Katılımın yoğun olduğu ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlenen konferansın soru cevap bölümünde Prof. Dr. Cankoçak, CERN ile ilgili soruların cevaplarını öğrencilerle tartıştı. Ayrıca yakın gelecekte Yakın Doğu Üniversitesi ile olası ortak yapılabilecek araştırmalar ve CERN’ deki çalışmalar hakkında da önemlli bilgiler paylaştı. Yakın Doğu Üniversitesi’nden ilgili araştırmacıların CERN’e araştırmacı olarak katılmaları için de gerekli çalışmaların başlatıldığı kaydedildi.

Bilimsel Makale ve Kitap Yazarı…
Uzun yıllar CERN’de çalıştıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Kerem Cankoçak’ın, Deneysel parçacık fiziğiyle ilgili bilimsel makalelerinin yanısıra çeşitli dergilerde popüler bilim makaleleri de yayımlandı. Ayrıca çok sayıdaki popüler bilim kitaplarının editörlüğünü de yapan Prof. Dr. Cankoçak, ‘‘CERN’’ ve ‘‘Büyük Patlama ile 50 Soruda Maddenin Evrimi’’ adlı iki kitabın da yazarıdır.