Özbekistanlı 4 Ressam ile Kazakistanlı 5 Ressamın Kıbrıs Modern Sanat Müzesi İçin Ayrı Ayrı Özel Olarak Hazırladığı ve Toplamda 70 Eserden Oluşan “Özbekistan Sanatçıları Sergisi” ve “Kazakistan Sanatçıları Sergisi” ile Kazakistanlı Ressam Orazbek Yessenbayev’in 70 Eserinden Oluşan Kişisel Sergisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu Tarafından Açılıyor…
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 19:33
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 09:00

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ev sahipliğinde Özbekistanlı ressamlar Khasan Aminov, Nodir Shoabdurahimov, Rakhimjan Rizamuhamedov, Ortikboy Kazakov’un 35 eserinden oluşan “Özbekistan Sanatçıları Sergisi”, Kazakistanlı ressamlar Aktoty Smagulov, Sultan Amanzhol, Andrey Orazbayev, Turar Tuleyev, Galymzhan Suyunov’un 35 eserinden oluşan “Kazakistan Sanatçıları Sergisi” ile Kazakistanlı Ressam Orazbek Yessenbayev’in 70 Eserinden Oluşan Kişisel Resim Sergisi Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 3 ayrı serginin açılışı, 28 Ağustos 2019 Çarşamba günü, saat 09.00’da, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alacak.

Avangart, Renk Zenginliği ve Kadın İmajları Tuvalde Buluştu…
Özbekistan sanatçıları sergisinde yer alan Khasan Aminov Özbek halkının ruhu yansıttığı eserleri, Nodir Shoabdurahimov’ın resimlerinde kadın imajlarını yansıttığı eserleri, tabloları tablolarında renk paletinin zenginliğini kullanan Rakhimjan Rizamuhamedov'un anıtsal tarihi eserleri, çoğunlukla avangart tarzda çalışan Ortikboy Kazakov’un, yaratıcı araştırma ve deneylerinde gerçekçi yönü kullandığı eserleri sergilenecek.

Çeşitli Tekniklerle Renk Kombinasyonlarının Kullanıldığı Eserler
Kazakistan sanatçıları sergisinde yer alan ve renk paletleri ile renk kombinasyonlarını yüksek seviyede kullanan Aktoty Smagulov’un tarihin ruhu ve Kazakların hayatının oryantal bir ruhla hissedildiği resimleri, Sultan Amanzhol’un çeşitli teknikleri kullanarak modern bir tarzda çalıştığı eserleri, Andrey Orazbayev’ın Kazakistan'da sembolist, soyutlayıcı ve avangard olarak bilinen çalışmalarını, Turar Tuleyev'in gerçekçilik, sembolizm ve avangard tarzında yaratılan eserleri ile Galymzhan Suyunov'un savaş temasını kullandığı çalışmaları izleyicinin beğenisine sunulacak.

İpek Üzerinde Baskı Resim ve Yağlıboya Çalışmaları Sergilenecek…
Kariyeri boyunca kendisi stilazasyon dilini bulan Kazakistan sanatçısı Orazbek Yessenbayev ise Kişisel Resim Sergisinde, renk grafiği tekniğinde çeşitli konular üzerinde çalıştığı özgür çalışmaları sergilenecek.

Orazbek Yessenbayev 27 Şubat 1960'ta, Jalagash Bölgesi, Kyzylorda’da doğdu. 1967'den 1977'ye kadar Kyzylorda lisesinde eğitim aldı. 1983 yılında Almatı Gogol Sanat Okulun’dan mezun olan sanatçı, 1986'ya kadar Kyzylorda da sanatçı tasarımcı olarak çalıştı. 1986- 1993 yılları arasında Zhurgenova Uygulamalı Fizik Enstitüsü'nde eğitim alan sanatçı, 2014-2015 yılları arasında Kazakistan Cumhuriyeti Genç Sanatçılar Birliğinin Başkanlığını, 2015'ten 2016'ya kadar Sardar Askeri Sanat Stüdyosu’na başkanlığını yürüttü. 1980'den beri, Birleşmiş Milletler, Cumhuriyetçi, bölgesel sergilerin katılımcısı olan sanatçı, 2019 yılında “Üçlü Bellek” isimli kişisel sergisini açtı.