Özbekistan Sanatçıları ile Tataristan Sanatçılarına Ait İki Karma Sergi İle Azerbaycanlı Sanatçı Rauf İsmailov’un Modern Sanat Müzesi İçin Hazırladığı Kişisel Resim Sergisi İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Tarafından Açılıyor…
Date Added: 27 Kasım 2019, 11:54
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 16:17

Özbekistanlı Sanatçılar Babosinov Sarsenbay, Murad Karabaev ve Erkin Aralov'a ait 20 eser ile Tataristanlı sanatçılar Rabis Saliakhov, Albert Shinibaev ve Leila Faizova'ya ait 14 eserin sergileneceği karma sergi ile Azerbaycanlı sanatçı Rauf İsmailov'a ait 33 eserden oluşan kişisel resim sergisi İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars tarafından açılacak…

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 29 Kasım 2019 Cuma günü saat 08.30’da, bir kişisel resim sergisi ile iki ayrı karma resim sergisinden oluşan toplam 67 eser Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi salon 4'de yer alacak.

Özbekistanlı Sanatçıların yaratıcılığı, türler ve tematik çeşitlilik natürmort, manzaralar, portreler ve tiyatro resimleri ile ayırt ediliyor. Sanatçıların eserleri müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Erkin Aralov Kimdir?
Özbekistanlı sanatçılardan Erkin Aralov, 1976 yılında Surkhandarya'da doğdu. 1998-2005 yıllarında K. Begzad adını taşıyan Ulusal Sanat ve Tasarım Enstitüsü'nde okudu. 2007'de Güney Kore'deki Uluslararası Sergiye katıldı. 2019 yılında Kırgızistan'da "Yeni Caz" adlı uluslararası sergiye katıldı.

Murad Karabaev Kimdir?
Murad Karabaev, 1963 yılında Taşkent'te doğdu. 1978-1982 yıllarında Benkov adındaki yüksek okulunda okudu. 2017 yılında Taşkent Uluslararası Sanat Akademisi salonunda düzenlenen uluslararası festivale katıldı. Sarsen Baibosinov, Karakalpakstanlı bir sanatçıdır. 2007 yılında, sanatçının 50. Yıldönümüne adanmış, Özbekistan Sanat Akademisi , Karakalpak şubesinin sergi salonunda "Renklerde Müzik" adlı kişisel bir sergi düzenlendi. 2016 yılında “Karakalpakistan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı” unvanını aldı. 2018 yılında Özbekistan Sanat Akademisi'ne üye oldu.

Albert Shinibayev Kimdir?
Tataristanlı sanatçı Albert Shinibayev, 1974'te doğdu. K.A.Savitsky adındaki Penza Sanat Koleji'nden mezun oldu. Rusya Sanatçılar Birliği üyesidir. Akademik başarılar için Rusya Sanat Akademisi'nden altın madalya’ya layık görüldü.

Leila Faizova Kimdir?
Leila Faizova, 1986 yılında Kazan şehrinde doğdu. Moskova Surikov adındaki Devlet Enstitüsü'nden mezun oldu. 2019'dan beri Rusya Sanatçılar Birliği üyesidir.

Rabis Salyakhov Kimdir?
Rabis Salyakhov, Tataristan Cumhuriyeti Halk Sanatçısıdır. 1986’dan beri Rusya Fedarsyon’nun, Tataristan Cumhuriyeti’nin , yerel ve uluslararası sanat sergilerine katıldı.

Rauf İsmailov Kimdir?
Azerbaycanlı sanatçı Rauf İsmailov 28 Haziran 1957'de Azerbaycan'ın Mingeçevir şehrinde doğdu. UNESCO’nun üyesi olan keçe iğneleme tekniği kullanan Azerbaycan’daki ilk ve tek sanatçıdır. Azerbaycan Sanatçılar Birliği’nin üyesidir. "Humay" ulusal sanat ödülünün adayıdır. Kültür Bakanlığı ve Azerbaycan Sanatçılar Birliğinin birçok ödülüne layık görüldü.

Azim-Azimzade Sanat Koleji'nde okudu. Sant-Peterburg şehrinde bulunan Mukhina Sanat-Endüstri Koleji'nden mezun oldu. Azerbaycan Sanat Üniversitesi'nde okudu. 1991 yılından itibaren Azerbaycan Batı Üniversitesi'nde resim ve çizim dersleri verdi. Eserleri eski Birleşmiş Milletler’in Genel Sekreteri Boutros Boutros-Ghali'ye bağışlandı. Sanatçının "Karabağ'ın Ritimleri" adlı eser, Birleşmiş Milletler Sergi Salonu'nda bulunmaktadır. Eseri “Oğuzlar Diyarı” ise Türkiye eski Başbakanı A. Mesut Yılmaz'a takdim edildi. Ayrıca, eserleri Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e bağışlandı. 4 kez Bakü'de, ayrıca ABD, Türkiye, ve Rusya'da kişisel sergiler açtı. Ayrıca Bakü ve Fransa'da karma sergilere katıldı. 1980'den itibaren uluslararası ve ulusal sanat sergilerine katılmaktadır. Eserleri Azerbaycan Sanatçılar Birliği'nde, Modern Sanatlar Müzesi ve Azerbaycan Ulusal Sanat Müzesi’nde, Azerbaycan Halı Müzesi’nde ve Azerbaycan Devlet Sanat Galerisi'nde sergilenmektedir. Sanatçının eserleri birçok özel koleksiyonda ve müzede yer almaktadır. "Mehriban" adlı cocuk sanat stüdyosunu kurdu. Stüdyoda resim ve grafiklerle uğraşmaktadır. 2018 yılında Bakü'deki UNESCO himayesinde uluslararası bir sergiye katıldı. 2018 yılında UNESCO himayesinde Bakü şehrinde düzenlenen uluslararası bir sanat sergisine katıldı. 2019 yılında Ukrayna'da düzenlenen uluslararası bir sanat sergisine katıldı.