Özbekistan Sanatçıları, Gagavuzya Sanatçıları ve Kazakistan Sanatçılarının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hazırladıkları Toplam 55 Eserden Oluşan Üç Ayrı Karma Sergi Gazimağusa Milletvekili H. Ersan Saner Tarafından Açıldı…
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2020, 15:06
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:08

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Özbekistan sanatçıları Tulkin Zakirov, Baktihyar Makhkamov, Khusan Aminov ile Zafar Zufarov tarafından hazırlanan 20 eser, Gagavuzya sanatçıları Foidor Duoglo, Nina Peeva ve Piotr Fazli tarafından hazırlanan 20 eser ve ve Kazakistan sanatçıları Akan Oimautov, Bulat Mekebaev ile Yevgeniy Silabospitskiy tarafından hazırlanan 15 eser ile toplam 55 eserden oluşan üç ayrı karma sergi Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner tarafından açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda yer alan 3 ayrı karma serginin açılışına Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, rektör Yardımcıları, enstitü müdürleri, dekanlar, öğretim elemanları, sanatçılar ve davetliler katıldı.

Serginin açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Gagavuzya Sanatçıları adına Piotr Fazlı, Özbekistan Sanatçıları adına Baktihyar Makhkamov,
Kazakistanlı sanatçılar adına Akan Oımautov ile Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “İdlib’de Türk Askerine Yapılan Hain Saldırıda Şehit Düşen Askerlere Tanrıdan Rahmet, Yaralılara Acil Şifalar Dilerim”
Serginin açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, İdlib’de Türk askerine yapılan hain saldırı sonrası şehit düşen askerlere tanrıdan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak Türkiye’mizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha seslendirmek istiyorum” dedi.

Prof. Dr. Şanlıdağ: “Sanatla Toplum Olarak Geleceğe Emin Adımlarla İlerliyoruz”
Toplumların sanat ile gelişip, sanat ile var olduğunu, sanat ile geleceğe emin adımlar ile ilerlediğini dile getiren Prof. Dr. Şanlıdağ, Yakın Doğu Ailesi olarak Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in öncülüğünde eğitimde başarıyla dolu 40 yılın getirdiği tecrübe ve deneyim ile bilime, eğitime, kültüre, sağlığa ve teknolojiye verdikleri önem kadar sanata ve müzeciliğe de büyük önem verdiklerini belirtti.

İçlerinde bilim, teknoloji ve sanatı birleştirdikleri müzelerinde ziyaretçilerinin memnuniyet içinde sanat, bilim ve teknolojiyle dolu zamanlar geçirmelerinin sağlandığını dile getiren Prof. Dr. Şanlıdağ, Bugün itibariyle Yakın Doğu Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan müzelerdeki materyallerin sayısının 100 bini bulduğundan söz etti.

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesinin düzenlediği bir birinden kapsamlı Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Tataristan, Kazakistan, Başkurdistan, Gürcistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ukrayna, Arnavutluk, Almanya, Makedonya, Bosna Hersek, Suriye gibi ülkelerden binlerce sanatçının katıldığı çalıştaylar sonucunda Üniversitemiz kampüsünde yer alan 9 sergi salonunda açılan sergilerin sayısı bugün itibariyle 284 oldu. Plastik sanatlar; resim, baskı resim, heykel, seramik, fotoğraf alanında faaliyet gösteren sanatçıların çeşitli tekniklerle yapmış oldukları eserlerinin sayısı ise 25 bine ulaştı” dedi.

“Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Sanat Adına Bilinen Klişeleri ve Temelleri Yıktı…”
Gagavuzya Sanatçıları adına konuşan Piotr Fazlı da, “Tüm Gagavuz sanatçıları adına, bu görkemli projede bizim özerk bölgemizi temsil etme fırsatı sunduğu için Sn. Dr. Suat Günsel'e şükranlarımı sunmak isterim. Buradaki atmosfer tüm klişeleri ve temelleri yıktı. Önceden bilmediğimiz kullanmadığımız teknikleri kullanmaya başladık, kendi becerilerimizi tekrardan keşfediyoruz. Böyle bir yaratıcılık dolu atmosferde, yeni fikirler doğar, ki bu çok heyecan verici bir şeydir. Yeni kesiflere motive eden bir husustur. Eserlerimizin Kıbrıs modern sanat müzesinin hazinesine Gagavuzya renkleri katacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Muhteşem Bir Projenin Parçası Olmak Mutluluk Verici…”
Özbekistan Sanatçıları adına konuşan Baktihyar Makhkamov da, “Dr. Suat Gunsel’in inisiyatif ile yaşadığımız bu anı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Özbekistan sanatçıları ve şahsim adına toprağınızda bulunma, yaratma ve bu muhteşem projenin bir parçası olma fırsatı sunduğunuz için şükranlarımızı sunuyoruz. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında çalışma ve burada iz bırakma bizim için ayrı bir gururdur. Umut ediyoruz ki bizim hayat deneyimlerimiz, düşüncelerimiz, kalplerimiz eserlerimiz her insana dokunur. Gelecek nesiller kesinlikle bunu unutmayacaklar” dedi.

“Dünyanın Birçok Yerinden Gelen Sanatçılarla Bir Arada Olmak Onur Verici…”
Kazakistanlı sanatçılar adına konuşan Akan Oımautov da, “Dünyanın birçok köşesinden bu sempozyuma katılan sanatçılar arasında olmaktan onur duyuyoruz. Böyle anları yaşama fırsatı sunduğunuz için minnettarız. Topraklarınızda geçirdiğimiz her gün tarihinize, kültürünüze, halkınıza dokunma fırsatımız olmuştur. Tüm sanatçıların onlara gösterildiği ilgiden ve sağlanan fırsatlardan memnun olduklarını güvenle söyleyebiliriz. Kazak ustalar adına size ve tüm ekibinize sıcak bir karşılama için şükranlarımızı sunarız.

Milletvekili Ersan Saner: “Sanata ve Sanatçıya Verilen Önemle Dünyadaki Yerimizi Alıyoruz…”
UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner ise, Suat Hocanın vizyonu ile ortaya konulan sergilerle, sanata ve sanatçıya verilen değerin ortada olduğunu ifade ederek, bugün açılacak olan sergilerin Türklük dünyasını birleştiren, hepimizin rengini, ruhunu ve kişiliğini yansıttığına inandığını belirtti.

Milletvekili Saner, “Suat hocanın vizyonu ile ortaya konulan sergiler sanata ve sanatçıya verilen değerin ortada olduğunu gösteriyor. Arkeolojik kalıntıların bulunup ortaya çıkarılması, tiyatro sanatçılarımızın ortaya koyacağı eserlerin halkla buluşturulması, müzisyenlerin, opera sanatçıların dünyada hak ettiği yerleri alması için ülkemizde ciddi çalışmalara ihtiyaç duyarken, her hafta Türki cumhuriyetlerden kardeşlerimizle kültür sanat alanında buluşmak önemli. Suat Günsel’in sanatçılarımıza sağlanması gereken boşlukları kapatması yadsınamaz. Türklük dünyasını birleştiren, hepimizin rengini, ruhunu ve kişiliğini yansıtacağına inandığımız bu sergilerin hayırlı olmasını diliyorum. Sanata ve sanatçıya verdiği önem çok önemli Çünkü sanata ve sanatçıya önem vermeyen hiçbir toplum dünyadaki yerini alamaz. KKTC’de bu işin liderliğini yapan Suat Hoca’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sanata yapılan katkıların önemine vurgu yapan Hamza Ersan Saner, 300 sergi, 25 bin eserin dünyada hiçbir müzede olmadığını, bu eserlerin paha biçilemez olduğunu ve kültürlerin kaynaşmasında gelen toplulukları tek bir tabloda pekiştirilmesinin Yakın Doğu Üniversitesi sayesinde olmasının onur ve gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Saner, “Fırça darbelerinin her biri bizim acılarımız, sevinçlerimizi, gurumuzu, onurumuzu yansıtan değerlerin ifadesidir. Kültürlerin kaynaşmasından gelen bir topluluksak bizleri pekiştirecek tek tablo ortaya konulan güzel eserlerdir. Tüm portföyü Yakın Doğu Üniversitesinde bir tablo içerisinde yaşamak ayrı bir onur ve gurur kaynağı olacaktır” dedi.

35 yıl önce Suat Hoca’nın ortaya koyduğu kararlılık ve vizyon sayesinde KKTC’de eğitim adası olarak gurur duyulan noktada Yakın Doğu Üniversitesinin çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Saner, eğitim, sağlık ve her dalda her türlü inovasyonun gerçekleştirildiği bir merkeze dönüşen Yakın Doğu Üniversitesi’ne sahip olmanın öneminin altını çizdi.

Her Türlü İnovasoyonun Gerçekleştiği Bir Merkeze Sahip Olmak Övünç Kaynağı…
Gazimağusa milletvekili Hamza Ersan Saner sözlerini şu sözlerle tamamladı: “35 yıl önce başlayan serüvende, her dalda her türlü inovasyonun gerçekleştiği bir merkeze sahip olmak bizler için çok önemli. Çünkü hükümetler olarak ne yaparsanız yapın, ileriye adım atacağınız anda dokunabileceğiniz tek değer olan bilişimin önünü açan üniversitelerimizin en nezihi olan Yakın Doğu Üniversitesinin olması bizler için ayrı bir övünç ve gurur kaynağıdır. Eğitim, sağlık ve inovasyonun gerçekleşeceği bilişim teknolojileri ile rotaya çıkan GÜNSEL araba, KKTC bayrağının yoldaki temsilcisi olacak. Ortaya konulan vizyon ile üretilen GÜNSEL araba dünyadaki diğer rakipleri ile yarışacağı günü bekliyor. Bir rekabet ortamı doğdu. İnsan hayatına ve sevdiklerine dokunan yatırımlar yapmak Suat Hoca’nın vizyon farkı. Ülkemize kattığı değerlerden dolayı Suat Hoca’ya teşekkür ediyorum.”

Sergi Kurdelesi Kesildi…
Konuşmaların ardından UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner tarafından Kazakistanlı sanatçılar,Akan Oimautov, Bulat Mekebaev, Yevgeniy Silabospitskiy ile Özbekistanlı sanatçılar Baktihyar Makhkamov, Tulkin Zakirov, Khusan Aminov, Zafar Zufarov ve Gagauzya Sanatçıları Piotr Fazli, Foidor Duloglo ile Nina Peeva’ya teşekkür belgeleri takdim edildi.. Daha sonra üç ayrı kişisel serginin açılışı yapıldı. Sergiler, 06 Mart 2020 gününe kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda ziyaret edilebilecek.