Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Uygulamalı Eğitim Atölyeleri Çocukların Zihinsel ve Sosyal Gelişimini Artırıyor…
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2019, 14:23
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:10

Çocukları küçük yaşta üniversite çatısı altında bilim insanları ile biraraya getirerek, çocukların yaşlarına ve düzeylerine göre oluşturulan farklı atölye çalışmaları ile öğrencilerin yaratıcı ve pratik düşünebilme kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Kış Dönemi, teorik bilgileri pratiğe dönüştüren yeni eğitim atölyeleri ile devam ediyor.

Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nden verilen bilgiye göre, Kış Dönemi yedinci haftasında öğrenciler akademik becerilerin yanı sıra sanat, bilim ve sportif aktivitelerle birlikte, deneyerek, eğlenerek, öğrendikleri teorik bilgileri, pratiğe dönüştürerek, çözüm odaklı düşünme yeteneklerini geliştirmelerini sağlayan eğitim atölyelerinde uygulamalar yaptılar.

Zihinsel ve Sosyal Gelişimi Sağlayan Sanatsal ve Sportif Faaliyetler…
Teori ve pratiğin bir arada sunulduğu eğitim atölyeleri kapsamında, Dünya ve Güneş Grubu öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulesi’nde farklı sportif aktiviteler yaptılar. Dünya grubu öğrencileri Mahnaz Tavakolian Far ile çocuk pilatesi yaparken, Güneş Grubu öğrencileri de yine Mahnaz Tavakolian Far ile TRX aktivitesi yaptılar.

Dünya ve Güneş Grubu öğrencileri daha sonra Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. Emine Kıvanç Öztuğ, Yrd. Doç. Dr. Erkan Sülün ve Uz. Neriman Soykurt ile “Müzik Aletlerini Tanıyor Kendi Bestemi Yapıyorum 2” atölyelerine katıldılar. Öğrenciler atölye kapsamında daha önceki atölyelerde yaptıklarını tekrar ederek, nota bilgileri ile bestenin nasıl yapıldığını öğrendiler.

İlgi ve Merak Artırıcı Uygulamalar Yapıldı…
Dünya ve Güneş grubu öğrencileri haftalık ders programı kapsamında, matematiksel oyunlar ile öğrencilerin matematiğe olan ilgi ve meraklarını artırmak amacıyla Matematik Atölyesi, Diş Hekimliği Fakültesinde Diş Sağlığı, Veteriner Fakültesinde de Tropik Hayvanlar etkinliklerine katıldılar.

Dünya Grubu öğrencileri, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin İslam ile “Dişlerimiz Ne İşe Yarar, Nasıl Çiğneriz” etkinliğini yaparak, dişlerin ne işe yaradığını, nasıl bir sistemle işlediğini öğrenerek, kendi dişlerini kontrol ettirdiler.

Güneş Grubu öğrencileri ise, Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğretim elemanlarının hazırladığı Matematik Atölyesi etkinliği kapsamında matematiğin temelini anlamak için etkinlikler yaptı. Daha sonra Veterinerlik Fakültesinde öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Ege İnce ile “Enteresan Tropik Hayvanlar” etkinliğinde, tropik iklimde yaşayan hayvanların özellikleri ve yaşam koşulları hakkında bilgiler edindiler. Balinaların balık olmadığını, ahtapotun kafadan bacaklı, yengeçlerin eklembacaklı olduğunu öğrendiler.