ÖSYM Sonuçlarına Göre Tercihte Yakın Doğu Üniversitesi Yine Açık Farkla Önde
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2016, 16:06
Son Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 16:34
ÖSYM Sonuçlarına göre Tercihte Yakın Doğu Üniversitesi Yine Açık Farkla Önde

2016 ÖSYM-LYS sonuçları doğrultusunda 2884 yeni öğrenci tarafından tercih edilen Yakın Doğu Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Üniversiteleri arasında en çok tercih edilen üniversite oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih eden öğrenci sayısı 2884 oldu. Bu yıl KKTC üniversitelerini tercih eden öğrenci sayısında da genel bir artış olduğu ifade edilen açıklamada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde LYS yerleştirme sonuçlarına göre Yakın Doğu Üniversitesi’nin en fazla yerleşen öğrenci sayısı ile birinci sırada yer aldığı vurgulandı. Yerleşen 2884 öğrencinin yaklaşık %80’nin lisans programlarına yerleştiği, Dikey Geçiş Sınavı, Ek Kontenjan Yerleştirme sonuçlarına göre, ülkemizdeki liselerden mezun olan öğrencilerle, yabancı öğrenci kayıtları ile yatay geçiş kayıtlarının da tamamlanması ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi’ne kayıt yaptıran öğrenci sayısının daha da artacağı belirtildi. 2016 LYS sonuçlarına göre KKTC üniversitelerine 8642’si lisans, 3318’sı ön lisans olmak üzere toplam 11960 öğrenci yerleşti.

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: Sonuçlar Yakın Doğu Üniversitesi’ne Olan Güvenin Göstergesi…

Sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, ülkesinde ilklerin üniversitesi ve dünyada öncü bir eğitim kurumu olan Yakın Doğu Üniversitesi’ne bu yıl ÖSYM ile yerleşen öğrenciler ile birlikte tüm dünyadan 7,500 yeni öğrencinin kayıt yapmasını beklediklerini ifade etti. Doç. Dr. GÜNSEL bu sonucun Yakın Doğu Üniversitesi'ne duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu ve kendilerine güvenen değerli öğrencilerine Yakın Doğu ailesi olarak her anlamda en iyiyi sunacaklarını belirtti. Yakın Doğu Üniversitesi’ne kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtlarını 15 - 19 Ağustos tarihlerinde Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türkiye temsilciliklerinde ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilebileceklerini ifade eden Doç. Dr. GÜNSEL Yakın Doğu Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilere teşekkür ederek ilklerin üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nde başarılarla dolu bir eğitim yaşamı diledi.

2016 ÖSYM-LYS yerleştirme sonuçlarına göre KKTC genelindeki üniversitelere yerleşen öğrenci sayıları…

Üniversite Yerleşen Öğrenci Sayısı
Yakın Doğu Üniversitesi 2884
Doğu Akdeniz Üniversitesi 2205
Lefke Avrupa Üniversitesi 2147
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 1992
Girne Amerikan Üniversitesi 1813
Girne Üniversitesi 400
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi 340
Kıbrıs İlim Üniversitesi 105
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi 74