NeuIslanders Robotik Futbol Takımı Dünya Kupası’nda Bir Üst Tura Yükseldi
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 14:16
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:35

Yakın Doğu Üniversitesi’nin yapay zeka Robotik Futbol Takımı,  Robotik dünya kupası olarak bilinen RoboCupta ikinci gün maçlarının ardından bir üst tura yükseldi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide Japonya’nın ev sahipliğinde gerçekleştirileren Dünya Kupası’nda, NeuIslanders takımı ikinci gün yaptığı maçlarda Çin’nin Zjunlict takımı karşısında bir mağlubiyet elde etmesine rağmen Japonya’nın MCT Susano Logics takımını yenerek bir üst tura çıkmayı başardığı belirtildi.

Çin’li Rakibe Diş Geçiremediler…
NeuIslanders, kupanın ikinci gününde ilk maçını Çin'in 2 Dünya Kupası sahibi ve bir önceki dünya kupasi 3.sü olan Zjehijiang Üniversitesi’nin Zjunlict takımı ile oynadı.

Daha önceki maçlarda daha defansif bir oyun sergileyen NeuIslanders, rakibinin gücünü göz önüne alarak daha ofensif bir taktik ile sahaya çıktı. Maçın ilk dakikasından son dakikasına kadar iki takımda karşılıklı onlarca şut attı. Güçlü rakibine diş geçiremeyen NeuIslanders, maçı 10-0 kaybetti.

Japonların Gelişmiş Son Yapay Zeka Robotlarını Köşeye Sıkıştırdılar…
Günün ikinci ve son maçında ise NeuIslanders, kendisi ile aynı puan ve averaja sahip ev sahibi olan Japonya Ulusal Teknoloji Universitesinin MCT Susano Logics takımı ile karşılaştı.

MCT Susano Logics ev sahibi olmanın avantajı ile büyük bir taraftar grubunu arkasına alarak maça basladı. Maçın 2. dakikasında taraftar baskısı ile hakem yanlış bir karar vererek taç atışından gelen bir şutu gol olarak sayarak NeuIslanders’ı 1-0 mağlup duruma düştü.

NEUIslanders takımının yapay zekası rakibinin açığını bularak rakip takımın 3 oyuncusuna 4 dakika içerisinde sarı kart gösterterek oyundan rakip oyuncuların her birinin 2 dakika atılmasını sağladı. Rakibin eksik kaldığı bu dakikalar güzel bir pas şut organizasyonu ile yaklaşık 6 metre mesafeden rakip kalecinin yetişemiyeceği köşeye şut atarak beraberliği sağladı. İlk yarının son dakikalarında rakip yarı sahada baskısını koruyan NEUIslanders sürekli şut atmasına rağmen aradığı ikinci golü bulamadı.

İkinci yarının hemen başlarında NEUIslanders hızlı bir kontra atak geliştirerek skoru 2-1 lehine çevirdi. Ataklarına devam eden NEUIslanders başka gol bulamayınca son iki dakikada topu korner köşesine çekerek zamanı eritti ve maçı kazandı. Bu skor ile Neuislanders takımı ev sahibi Japon takımını eleyerek bir üst tura çıkmaya hak kazandı.

Maçlar Canlı Olarak Sosyal Medayada Yayınlanıyor…
NEUIslanders takımının Dünya Kupası mücadelesinden anlık haber almak için bütün sosyal medya platformlarında "NEURoboticsLab" adı altında veya robotics.neu.edu.tr  web adresinden takip edilebiliyor. Takım üyeleri canlı maç yayınları ve oynadıkları bütün maçların görüntülerini gün içinde websayfasndan ulaşılabileceğini belirtti.