Müzakere Sürecinde Türk Dış Politikası ve Kıbrıs’ın Geleceği YDÜ’de Masaya Yatırılacak
Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2016, 10:18
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 10:31
Müzakere Sürecinde Türk Dış Politikası ve Kıbrıs’ın Geleceği YDÜ'de Masaya Yatırılacak

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü İkinci Güvenlik Akademisi’nde Emekli Büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ Türk dış politikasının temel parametreleri ışığında Kıbrıs konusunu ve Kıbrıs’ın güvenliğini değerlendirecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Güvenlik Akademisi sertifika programında Emekli Büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ program katılımcılarıyla buluşacak. YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü tarafından YDE Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ ve Enstitü Başdanışmanı Ercan ÇİTLİOĞLU yürütücülüğünde gerçekleştirilen “Güvenlik Akademisi” sertifika programının 26 Kasım 2016 tarihli oturumlarında konuşma yapacak olan Büyükelçi (e) Ünal ÇEVİKÖZ, “Türk Dış Politikasının Temel Parametreleri ve Kıbrıs” başlıklı seminer verecek. Oturum Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00‘da gerçekleştirilecek.

KOLDAŞ: Kıbrıs’ın Geleceğini Sistematik Bir Şekilde Tartışabilmek İçin Türkiye’nin Dış Politikasındaki Süreklilik ve Değişimleri İrdelemek Gerekiyor

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) tarafından ikincisi düzenlenmekte olan Güvenlik Akademisi’nde her hafta küresel, bölgesel, ulusal ve yerel güvenliğin değişik alanlarını konularının uzmanı önemli isimlerle farklı analiz düzeylerinde irdelemeye devam ettiklerini vurgulayan YDE Müdürü Doç. Dr. Umut KOLDAŞ “Her hafta farklı bir güvenlik konusunu ele aldığımız program kapsamında bu hafta müzakereler sürecinde Kıbrıs’ın geldiği son noktayı güvenlik boyutuna vurgu yaparak irdeleyeceğiz. Türk Dış politika oluşturma ve uygulama sürecinde duayen bir isim olan sayın büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ katılımcılarımızla Türk Dış politikasının temel parametreleri ışığında Kıbrıs’ı değerlendirecek. Kıbrıs’ın bundan sonraki süreçteki geleceğini ve güvenliğini sistematik bir şekilde tartışabilmek için son dönemde Türkiye’nin dış politikasındaki değişimleri ve sürekilikleri doğru okumak gerekiyor. Bu değişim ve süreklilikleri çok yönlü bir şekilde ampirik bilgi ve bilimsel yöntemlerle değerlendirmek ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın güvenliği ile ilgili önceliklerini doğru anlamak Kıbrıs’ın geleceğini doğru bir zeminde tartışabilmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda Büyükelçi Ünal ÇEVİKÖZ’ün yapacağı ve farklı kurum kuruluşlardan gelen katılımcılarımızın katkılarıyla zenginleşeceğine inandığım bu önemli değerlendirmelerin bu konuda hem kişiler hem de kurumlar bazında ufuk açıcı yeni tartışmaların tetikleyicisi olacağı inancındayım.”dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen güvenlik kavramları ve uygulamaları odaklı sertifika programı farklı konu başlıklarıyla ve farklı uzmanların konuşmacı olarak katılımıyla 24 Aralık 2016 tarihine kadar devam edecek.