Mimarlar Mesleki Sohbet Etti… Yakın Doğu Üniversitesinde “İç Mimari Sohbetler 1” Söyleşisi Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 03 Haziran 2018, 15:11
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:39

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi etkinlikleri kapsamında, "İç Mimari Sohbetler 1" söyleşisi yapıldı.

TMMOB İç Mimarlar Odası Genel Başkanı Emrah Kaymak, 2. Başkanı Ömer Sencar ve Yönetim Kurulu üyesi Sıla Özdemir’in katılımıyla Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de gerçekleştirilen söyleşide, İç Mimarlık mesleğine ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kurt’un da hazır bulunduğu söyleşide, İç Mimarlık eğitimi, profesyonel iş hayatı, meslek etiği ve İç Mimarlar Odası görev ve sorumlulukları ile ilgili birçok bilgi paylaşıldı.

Emrah Kaymak’ın söyleşisi, Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Geniş bir katılım ile gerçekleşen "İç Mimari Sohbetler 1" söyleşisi, öğrenci ve öğretim üyelerinin sorularını cevaplaması ile sona erdi.

Dünyada Oda Statüsüne Geçen İlk İç Mimarlık Kuruluşu…
Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunlarından Sıla Özdemir'in de Yönetim Kurulu üyesi olduğu İç Mimarlar Odası, dünyada oda statüsüne geçen ilk iç mimarlık meslek kuruluşlarından biri olarak biliniyor.

1975 yılında İç Mimarlar Derneği adı altında faaliyetlerine başlayan İç Mimarlar Odası, 1976 yılında TMMOB bünyesine 18. oda olarak katıldı. Aynı zamanda, 2011 yılından beri İç Mimarlık mesleğinin küresel ve en büyük örgütü olan IFI (International Federation of Interior Architects / Designers) Uluslararası İç mimarlar / İç mekan Tasarımcıları Federasyonu’nda tam yetkili üye sıfatı ile yer alıyor. TMMOB İç Mimarlar Odası’nın hizmetleri arasında, İç Mimarlık mesleğinin geliştirilmesinin sağlanması, üyelerinin mesleki hak ve onurlarının korunması, mesleki kural ve yöntemlere uyulmasının sağlanması ile mesleki disiplinin oluşturulması geliyor.