Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’nde İncelemelerde Bulundu
Eklenme Tarihi: 18 Şubat 2016, 16:58
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 10:18

- Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve Heyeti Yakın Doğu Üniversitesi’ni Ziyaret Ederek Devam Eden Projeler İle İlgili Bilgiler Aldı.
Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve Heyeti, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel'i ziyaret ederek üniversitenin gelişimi ve projeleri hakkında bilgiler aldı. Ziyarette Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Bektaş, Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu ve Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ hazır bulundular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ziyarette Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'e  Bakanlık Müsteşarı Bumin Paşa, Özel Kalem Müdürü  Şifa Soğukpınar, Yüksek Öğrenim Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler ve  Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdürü Mustafa Ziyaettin’in eşlik ettiği belirtildi.

"KKTC’de  Eğitim ve Öğretim Konusunda Öncü Olmaya Devam Edeceğiz  "
Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel kabulde yaptığı konuşmada, araştırmalara ve akreditasyonlara ağırlık verdiklerinden bahsederek; ”Üniversitemiz son iki yıldır araştırmalara  daha çok önem vermeye başladı. Kaynağımızın büyük bir kısmını, araştırma ve akreditasyonlara ayırıyoruz. Kütüphanemiz ve araştırma merkezlerimiz gurur duyacağımız bir noktaya gelmiştir. 170 lisans 220 yüksek lisans ve doktora programımız akreditasyonunu almış. Bugün Kıbrıs, yüksek öğrenim alanında Avrupa ülkeleri gibi Ortadoğu’nun yüksek öğrenim merkezi haline gelmiş bir durumdayız" dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’de eğitim ve öğretim konusunda öncü olmaya devam edeceğini belirten Dr. Suat İ. Günsel, “şu anda öyle bir konumdayız  ki dünya bilimi Yakın Doğu Üniversitesi'nden haberdar ve dünya biliminin buradan üretilenlerden faydalandığını görmekteyiz. Araştırmaları dünyanın önde gelen bilim insanlarıyla ortak yapıyoruz. Biz, kendimizi dünyanın önemli dört büyük bilim merkezinden biri olarak görmekteyiz ve o noktaya gelmiş durumdayız” dedi. Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün yükseköğrenim adına gerçekleştirdiklerini yakinen takip ettiklerini ifade eden Dr. Suat İ. Günsel, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yükseköğrenime verdiği önemi çok yakinen takip ediyoruz. Bu yükseköğrenim için büyük bir şanstır. Milli Eğitim Bakanı olarak bu şekilde yüreğinizin ve zihninizin yükseköğrenime titremesi, yakınlığı daha bir ivme kazandıracaktır” dedi.

Kemal Dürüst: “KKTC Üniversitelerinin En Büyük Payına Sahip Olan Yakın Doğu Üniversitesi’dir”
Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ise ziyarette yaptığı konuşmada; ”KKTC üniversitelerinin bana göre en büyük payına sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi’dir. Yükseköğrenim oranımız çok gelişmiş durumdadır. Bugün KKTC’de 84.500 öğrenci eğitim almaktadır. Baktığımızda 84.500 öğrenci içerisinde 30.000’e yakın üçüncü dünya ülkesi öğrencileri olduğunu değerlendirdiğimiz zaman ve bunu 270 bin genel nüfus sayısı içerisinde baktığımız zaman yükseköğretimde ne kadar ileri bir ülke olduğumuzu ortaya koyabiliriz"

Kemal Dürüst, Yakın Doğu Üniversitesi’nin gelişiminden ve vizyonerliğinden bahsederek “Yakın Doğu Üniversitesi’nin  eğitim konusunda büyük bir ivme kattığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla 30.000’e yakın öğrencisi  bulunan ve 1988 yılından bu güne dek  ülke sınırlarını aşan vizyonel bir yapıya sahip olması bizleri gerçekten gururlandırıyor. Bugün 118 farklı ülkeden akreditasyon almayı başarmış ve ülkemizi en iyi şekilde dünyaya sesini duyuruyor olmasından büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Kemal Dürüst: “Üniversitelerimizin Kıymetini Bilelim"
Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst;  Yakın Doğu Üniversitesi’nin gelişiminin toplumu da geliştirdiğine değinerek; “Yakın Doğu Üniversitesi’nde, 6 bin KKTC, 7 bin civarı üçüncü Ülke ve 15 Bine yakın Türkiye’den eğitim için gelmiş  öğrenci bulunmaktadır. Benim halkımıza anlatmak istediğim; kendi üniversitelerimizin, kendi bilim insanlarımızın kıymetini bilelim. Bilinmelidir ki Yakın Doğu Üniversitesi, ülkemizdeki üniversiteler arasında bir incidir, bir şaheser ortaya koymuştur ve bir vizyona sahiptir. Gelişmesi ileriye doğru gitmektedir” diye vurguladı.

Konuşmalar sonrasında Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve heyeti, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel'in eşliğinde sırasıyla Veteriner Fakültesi, Hayvan Hastanesi, Klasik Otomobil Müzesi, İnovasyon ve İleri Araştırma merkezinde bulunan Süper Bilgisayar ve yakın zamanda Dünya Robot Futbol şampiyonasına katılacak olan Robot futbol takımı ve teknik elemanlarını ziyaret ederek bilgiler aldılar.

Hayvan Hastanesi gezisi sırasında Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal Bakan Dürüst’e yapılan yatırım ve araştırma için hazırlanan merkezler hakkında ayrıntılı bilgi vererek böyle bir alt yapıya sahip başka bir üniversitede hayvan hastanesi bulunmadığını sözlerine ekledi. Bakan Dürüst ise kimler bakan olursa olsun bu eserlere sahip çıkmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Haberin Videosu