‘Mikrobiyolojide Moleküler Yöntemler ve Güncel Yaklaşımlar’ Toplantısı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi…
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019, 11:44
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:28

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) ve Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti (TMC) işbirliği ile ‘Mikrobiyolojide Moleküler Yöntemler ve Güncel Yaklaşımlar’ toplantısı, Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, periyodik DESAM konferanslar dizininin sekizincisi olarak düzenlenen ‘Mikrobiyolojide Moleküler Yöntemler ve Güncel Yaklaşımlar’ toplantısında, ‘Hastane Salgınlarının Önlenmesinde Moleküler Epidemiyoloji’, ‘Sıtmada Güncel Durum’, ‘Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ve Aşı Çalışmaları’, başlıklı konferanslar verildi.

Hastane Salgınlarının Önüne Geçilmesinde Etkili Olan Yeni Yaklaşımlar Paylaşıldı…
Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Otlu ‘Hastane Salgınlarının Önlenmesinde Moleküler Epidemiyoloji’ başlıklı sunumunda, hastane salgınlarının önüne geçilmesinde etkili olan yeni yaklaşımları dinleyicilerle paylaştı. Sürveyans çalışmalarının ve moleküler epidemiyolojinin, özellikle de altın standart kabul edilen moleküler analizlerin yanı sıra yeni geliştirilen dizi analizi tekniklerinin bulaşma yollarının saptanmasında ve antibiyotik direnç genlerinin ortaya çıkarılarak takip edilmesindeki önemine değindi.

Sıtmanın Önlenmesinde Kullanılabilecek Bitkisel Temelli İlaçların Keşif ve Geliştirilmesi Konuşuldu…
Celal Bayar Üniversitesi, Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi `Prof. Dr. Ahmet Özbilgin, ‘Sıtmada Güncel Durum’ başlıklı konuşmasında, göç ve seyahat sıtmasına yol açan Plasmodium türlerinden, Türkiye’deki vaka tespiti ve tanıda kullanılan testlerden bahsederken, parazitlerde son zamanlarda görülen ilaç direncinin altını çizdi. Prof. Dr. Özbilgin, sıtmanın önlenmesinde kullanılabilecek antiparaziter aktivitesi bulunan bitkisel temelli ilaçların keşif ve geliştirilmesini katılımcılarla paylaştı.

Kırım Kongo Hastalığına Karşı Aşı Geliştirme Çalışmaları Anlatıldı…
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi kurucularından Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ise ‘Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı ve Aşı Çalışmaları’ başlıklı konuşmasında, kenelerle taşınan KKKA hastalığına karşı aşı geliştirilmesi amacıyla yürüttükleri çalışmalardan bahsetti. Prof. Dr. Özdarendeli, bir grup gönüllü üzerinde uygulamanın yapıldığı Faz-1 aşamasının başarı ile tamamlandığını belirterek Faz-2 ve Faz-3 aşamalarında iznelecek olan yol haritasını ve bulguları katılımcılara aktardı.

Günün Anısına Plaket Takdim Edildi…
Önemli konu başlıklarının ele alındığı ve yoğun ilgi gören 8. DESAM periyodik konferans dizisi, DESAM Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ tarafından konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etmesi ile sona erdi.